Hlavní stránka Regiony Karlovarský kraj Karlovarské oblastní sdružení – aktuality předsedy Jiřího Brože

Karlovarské oblastní sdružení – aktuality předsedy Jiřího Brože

24. 2. 2021

Mgr. Jiří Brož – předseda oblastního sdružení STAN Karlovy Vary

Mgr. Jiří Brož – předseda oblastního sdružení STAN Karlovy Vary

Noví registrovaní příznivci

Zájem stát se registrovaným příznivcem projevilo a projevuje řada nových zájemců. Jen na Karlovarsku jsme spolu s krajským tajemníkem absolvovali od začátku roku čtyři schůzky a pátou chystáme. Zájemci nejsou jen z Karlových Varů, dva jsou z nedalekého Ostrova, a tak je naděje, že nejen oživíme místní sdružení, ale budeme mít šanci na expanzi do druhé největšího města okresu. Dva zájemci jsou učitelé … že by inspirace panem předsedou?

 

Pravidelné setkávání

Naše zavedené druhé čtvrtky v měsíci mají samozřejmě nucenou pauzu, naposledy jsme se viděli 10. prosince 2020. Myslím, že se všichni těšíme, až nám toto „lidské právo“ bude zase navráceno a jsme trpěliví. A rádi se osobně seznámíme s novými příznivci z předchozího bodu.

 

Výbory zastupitelstva a komise rady

S úspěšným zvolením nového vedení Karlovarského kraje začaly pracovat také nově obsazené výbory zastupitelstva a komise rady.  Výbory jsou podle zákona "iniciativní a kontrolní orgány", komise podobně "iniciativní a poradní orgány". Jediný požadavek na funkci předsedy dává zákon u funkce předsedy výboru, kterým musí být člen zastupitelstva. Na všech dalších postech bych raději viděl někoho mimo členy zastupitelstva, protože si nedokážu dost dobře představit, jak zastupitel nebo radní iniciuje, kontroluje či radí sám sebe/sobě. Myslím, že máme v řadách členů, registrovaných příznivců či kolegů z kandidátek dostatek odborníků ze všech oborů a ti by měli dostat přednost.

 

Výbor majetkový

Jako člen výboru majetkového připojím pár poznámek. Výbor se prezenčně sešel hned na počátku ledna 2021 pod vedením předsedy Mgr. Zahradníčka (TOP 09, zvolen na naší společné kandidátce). Program nebyl obsáhlý. Většinu bodů tvořily bezúplatné převody nemovitostí v rámci Krajské správy a údržby silnic, obvykle převody pozemků po provedených opravách komunikací a s tím související majetková vypořádání.

Bodů, ve kterých šlo o peníze, bylo v programu minimum. Navíc se jednalo o převody pozemků v desítkách metrů čtverečních a tomu odpovídají ceny maximálně v desítkách tisíc korun. Co mě nemile překvapilo byla úroveň „znaleckých“ posudků. Ano, bohužel musím použít uvozovky. Vrátili se mi vzpomínky na podobnou úroveň posudků, které byly předkládány na městě Karlovy Vary, kde jsem měl možnost před lety působit v majetkové komisi. Potvrdilo se mi, že orgány samosprávy na všech úrovních akceptují posudky, které neodpovídají zákonu. Ačkoliv samospráva potřebuje posudek na cenu v místě a čase obvyklou, mnozí znalci obsáhle počítají cenu administrativní (vyhláškovou), která je pro prodej či koupi nemovitosti obcí či krajem naprosto k ničemu. Stanovení ceny obvyklé, někdy označované jako tržní, pak často odbudou nic neříkajícím odstavcem o „vlastní databázi, informaci od realitních kanceláří, stavem trhu …“ a od boku vystřelí číslo ničím nepodložené. Že jim zákon o ukládá použít zejména srovnávací metodu ignorují. Přitom k většině běžných obchodů s nemovitostmi jsou údaje o dosažených cenách podobných nemovitostí poměrně běžně dostupné. Zkusím tedy postupnou osvětu a tuto nešťastnou praxi změnit.

Čekal bych na výboru účast příslušného náměstka hejtmana … tak snad příště.

Mgr. Jiří Brož – předseda oblastního sdružení STAN Karlovy Vary

Autor: Jiří Duchek, Jiří Brož