Hlavní stránka Regiony Karlovarský kraj Karlovarák zachránil slavnou restauraci, kde hostili Baťu i Goetha

Karlovarák zachránil slavnou restauraci, kde hostili Baťu i Goetha

13. 5. 2014

Rakouská císařovna Sissi, Tomáš Baťa, Antonín Dvořák i další významní lidé navštěvovali od roku 1886 v Karlových Varech Sportpavillongebäude. V novodobé historii se Smíchovský pavilon, jak se restaurace teď jmenuje, pojí hlavně s karlovarským rodákem Martinem Šretrem. Památku totiž zachránil.
Karlovarák zachránil slavnou restauraci, kde hostili Baťu i Goetha

Karlovarák zachránil slavnou restauraci, kde hostili Baťu i Goetha

Do Smíchovského pavilonu to Šretr měl co by kamenem dohodil.
"Ve Smícháči jsem si dal své první pivo a ještě předtím tam občas chodil pro tatínka se vzkazem od maminky, aby už šel konečně domů. Bydleli jsme v karlovarské čtvrti Drahovice, jen sto metrů od pavilonu," vzpomínal Martin Šretr, předseda představenstva společnosti Connexion Groupe.

V roce 2012 odkoupil zdevastovaný Smíchovský pavilon a začal s obnovou cenné památky a legendy společenského života Karlových Varů.
Po roce 1989 byla nemovitost vrácena dědicům původního majitele, bratrům Emanuelovi a Rudolfovi Šimáčkovým. Pavilon postupně chátral, měnil majitele, až byl roku 2010 uzavřen.
"O Smíchovský pavilon jsem se začal zajímat, když byl v hrozném stavu. Dal jsem si tu práci a začal objíždět čtyři restituenty z jedné rodiny, kteří spolu moc nemluvili," vylíčil Šretr.
V květnu 1945 vyrabovaly pavilon Revoluční gardy
Restituentům ukázal fotografie Smíchovského pavilonu a zeptal se jich, kdy v něm byli naposledy. Nakonec si obě strany plácly za rozumnou cenu. Rekonstrukce pak skončila loni 29. srpna slavnostním otevřením objektu.
A jeho historie je opravdu bohatá. Na jaře roku 1945 zde krátce sídlil štáb divize Rudé armády generála Vlasova, který následně přesídlil do Kyselky. Dne 20. května roku 1945 příslušníci Revolučních gard vyrabovali pavilon a odvezli si veškeré vnitřní vybavení. Skupina nadšenců během rekonstrukce také zjistila, že v něm v roce 1898 přednášel o svých cestách po Africe český objevitel, přírodovědec a kartograf Emil Holub.
Ve Smíchovském pavilonu je po něm pojmenovaný africký salonek. Hosté v něm mimo jiné mezi loveckými trofejemi a jinými artefakty najdou břitvy, které používali účastníci druhé Holubovy expedice na africký kontinent.
Ve 20. a 30. letech minulého století byl pravidelným návštěvníkem pavilonu slavný karlovarský občan a vynálezce Josef Mayer.
Pozorně naslouchal nářkům místních dam a v roce 1925 vynalézá elektrickou vlasovou kulmu, která dokáže revolučním způsobem zkrátit dobu trvalé ondulace z šesti hodin na hodinu a půl.
Josefa Mayera připomíná ve Smíchovském pavilonu jeho salonek. Ten čeká v těchto dnech na úpravu, po které budou hosté vše vnímat jako ucelený příběh.
Na zdi se mimo jiné objeví stříbrná destička, která připomene patentování elektrické trvalé ondulace roku 1926 na patentovém úřadu v německém Darmstadtu. Své kadeřnické pomůcky vyráběl Josef Mayer ve firmě Realistic, která existuje v Karlových Varech Staré Roli již 87 let.
"Významného karlovarského vynálezce znají všude - v Japonsku, Rakousku, v Americe. Jen v Africe nic takového nepotřebují," vysvětlil Martin Šretr.
Krajský zastupitel Edmund Janisch chodí na pivo do Smíchovského pavilonu dlouhá léta, stejně jako další významní představitelé města. "Jsem rád, že Smíchovský pavilon zase žije, bez něj to bylo v Drahovicích smutné," poznamenal Janisch.
 

Zdroj: idnes.cz

Autor: Vladiimír Zedník