Hlavní stránka Regiony Karlovarský kraj Kam až dovede ANO Karlovarský kraj?

Kam až dovede ANO Karlovarský kraj?

27. 7. 2019

Krajskou politikou letošního jara i léta hýbou dvě stěžejní témata, kterými je jeden evergreen, tedy hospodaření Krajské nemocnice a nově také zřízení letecké školy v Karlových Varech.

Kam až dovede ANO Karlovarský kraj?

Kam až dovede ANO Karlovarský kraj?

Provozování Letecké školy na Karlovarském letišti znamená, že nad nejznámějším českým lázeňským městem, bude denně přelétat několik desítek letadel. Přistávací dráha letiště je orientována tak, že při většinově západním větru budou letadla startovat přímo nad lázeňské území. Cvičný letecký prostor je zase orientován tak, že občany obcí od Karlových Varů na východ bude otravovat „bzučení“ letadel celý den. Nápad, nad kterým zůstává zdravý rozum stát. A nejen to. Prosazování této letecké školy, navzdory platnému zamítavému stanovisku (usnesení) zastupitelstva samotného města Karlovy Vary a navzdory veřejnému příslibu hejtmanky J.Vildumetzové Mračkové (ANO) z konce roku 2018, je nezdravým signálem z nejvyšších politických pater našeho kraje. Nebo že by finance za používání krajského letiště byly důležitější než přání občanů?

Naši krajští zastupitelé opakovaně na tento rozpor i na absurditu celé akce poukazují. Prozatím bez úspěchu.

 

Hospodaření krajské nemocnice, které dlouhodobě řeší náš krajský úřad nesystémově formou mnohamilionových průběžných dotací, má poněkud hlubší kořeny a uvedené dotace jen prodlužují její agonii. Snaha o plošné udržení všech krajských i soukromých zdravotnických zařízení v plném rozsahu se stále se zvyšujícími nároky na co nejlepší zdravotní péči je nekoncepční a nesystémové. Je prostě nutné s konečnou platností připravit a realizovat opravdu udržitelný plán zdravotní péče pro všechny občany kraje a k tomu připravit reálný systém fungujících zdravotních zařízení. Dluhy krajských zdravotních zařízení rostou tak, že jejich budoucnost zatím vypadá na možné použití zákona o konkursu a vyrovnání.

Krajská opozice, i prostřednictvím našich zastupitelů, dlouhodobě na nesystémovost a především zhoubnost „krátkodobých“ řešení upozorňuje a apeluje na zodpovědné krajské funkcionáře, aby tento dozajista složitý problém řešili od základu i za cenu nepopulárních opatření a vynaložení vyšších finančních nákladů. To je však právě onen kámen úrazu. Nikdo z vládnoucí koalice tuto velkou zodpovědnost převzít nechce. Neuvědomuje si, že jde o zdraví občanů, nikoliv o kšeft. Tak jako i Vláda ČR pod vedením ANO i krajské vedení z téže strany spoléhá na nekonečný růst příjmů rozpočtů. Ten ale již končí…

Autor: Jiří Duchek, Jiří Nešpor