Hlavní stránka Regiony Karlovarský kraj 'Jsme Evropani': Nerudová a Farský diskutovali o Evropě v Karlových Varech

'Jsme Evropani': Nerudová a Farský diskutovali o Evropě v Karlových Varech

1. 11. 2023

Dne 31. října 2023 od 19:00 hodin se v Krajské knihovně v Karlových Varech konala debata s lídry kandidátky pro volby do Evropského parlamentu, Danuší Nerudovou a Janem Farským. Diskuze se zaměřila na regionální záležitosti a nabídla občanům možnost osobního setkání s kandidáty a položení dotazů týkajících se nejen jejich kandidatury, ale také dalších evropských i neevropských témat.

'Jsme Evropani': Nerudová a Farský diskutovali o Evropě v Karlových Varech

'Jsme Evropani': Nerudová a Farský diskutovali o Evropě v Karlových Varech

Danuše Nerudová a Jan Farský se představili jako zastánci bezpečné, udržitelné a soběstačné Evropské unie. V průběhu debaty se občané mohli dozvědět, jak chtějí těchto cílů dosáhnout a jakým výzvám podle nich region čelí dnes a v budoucnu čelit bude.

“V Karlovarském kraji vidíme pravou sílu EU, která nám dává možnost spolupracovat a vzájemně se podporovat. Pro kraj sousedící s Německem je možnost cestovat, nakoupit, či dokonce pracovat tam naprostou samozřejmostí. Hranice ale stále existuje v kvalitě života. EU i Česká republika by měla zajistit, aby evropské peníze byly efektivně využity pro rozvoj právě těchto regionů, které léta budovaly naše bohatství a které si nyní zaslouží naši pozornost, protože v nich žije spoustu nesmírně pracovitých, odhodlaných a schopných lidí,” uvedla Danuše Nerudová, ekonomka a lídryně kandidátky Starostové a osobnosti pro Evropu.

Jan Farský, místopředseda STAN a lídr kandidátky Starostové a osobnosti pro Evropu, zdůraznil, jak je nezbytné věnovat pozornost rozdílům mezi centrálními a okrajovými regiony. “Není možné, aby o úspěchu rozhodovalo to, v které části země se člověk narodí. Regiony mají obrovský nevyužitý potenciál v lidech. Vyplatí se nám všem, když jim na cestě pomůžeme. Nebo jim aspoň pro začátek nebudeme cestu komplikovat. Pokud chceme silné Česko, nesmíme zapomínat na rozvoj těchto regionů. A EU musí být důležitým aktérem při podpoře zmíněných regionů," vysvětlil.

Během diskuze došlo i na euro. Oba kandidáti souhlasně uvedli, že podle nich přechod k euru smysl má a nevidí důvod k dalšímu odkladu. Dále se debatovalo o bezpečnosti v kontextu migrace nebo o teď často zmiňovaném právu veta, které umožňuje jedné členské zemi blokovat iniciativy EU. Omezení práva veta má podle některých evropských politiků zajistit akceschopnost a flexibilitu unie i v momentě, kdy bude mít po rozšíření o Ukrajinu a země západního Balkánu až tři desítky členů.

31.8. 2023 pozici kandidátů v čele kandidátky STAN a osobnosti pro Evropu potvrdil po návrhu předsednictva i celostátní výbor hnutí STAN. Volby do Evropského parlamentu proběhnou 7. a 8. června příštího roku. Nyní v Evropském Parlamentu zasedá 705 europoslanců ze všech 27 členských zemí. Po volbách bude tento počet kvůli demografickým změnám navýšen o 15 křesel. Česká republika zůstává na původním počtu 21 mandátů.