Hlavní stránka Regiony Karlovarský kraj Ještě jedno zamyšlení po volbách do Poslanecké sněmovny

Ještě jedno zamyšlení po volbách do Poslanecké sněmovny

1. 12. 2021

Výsledek voleb pro koalici PirSTAN přes 15 % hlasů není dobrý. Ambice byly jistě mnohem vyšší.  Zde je celkový výsledek, tedy získání pouze 37 mandátů velkým zklamáním. Netěší mě to, a tak trochu jsem byl i na tento výsledek připraven, když jsem jako člen krajského volebního štábu nebyl schopen prosadit lepší zacílení volební kampaně koalice, natož ovlivnit vystupování některých celostátních osobností, na straně Pirátů. Očekávané spojení základních předpokladů, tedy Piráti = energie mládí, reformní, proti establishmentu a STAN = zkušenost, místní znalosti a určitá dávka konzervatismu i pro střední a starší ročníky voličů, se prostě nekonalo.

Radan Večerka, 1. místopředseda KV STAN

Radan Večerka, 1. místopředseda KV STAN

Při samostatném pohledu koaličních stran samostatně na konečný výsledek jde pak o zcela rozdílný způsob hodnocení. Piráti propadli a STAN je naopak nečekaně úspěšný. Nejvýraznější vliv na to měla protipirátská kampaň. Ale to se už v létě dalo čekat a Piráti neměli být pouze pasivní a oblékat se do sak, ale měli dál proaktivně vystupovat jednotně proti establishmentu reprezentovanému Babišem a jeho vládou.

Zde se musím důrazně ohradit proti útoku pirátů, kteří svojí „analýzou“ označili za příčinu svého neúspěchu STAN! Tak to rozhodně nebylo. Všechny nástroje, které koalice jako celek ve své kampani použila byly pouze standartní a byly používány při vědomí existence koaliční smlouvy. Žádný kandidát za STAN nevyzýval ke kroužkování svých! Podpory pro kandidáty byly smlouvou i koaliční radou schváleny a předpokládány a na jejich realizaci byla uvolněna i část rozpočtu kampaně. Jen Piráti si podpor neuměli sehnat dost. Starostové s tím problém neměli. Je to koneckonců v jejich politických genech.

Po volbách ale nastává pro oba subjekty ta těžší část. Překonat rozmíšky a výčitky a věnovat se tomu podstatnému. Totiž převést volební programové sliby do aplikované a výkonné politiky. A k tomu všem zvoleným ať už z Pirátů či STANu či všem 108 z demokratické pěti koalice přeji mnoho úspěchů.

Radan Večerka, 1. místopředseda KV STAN

Autor: Jiří Duchek, Radan Večerka