Hlavní stránka Regiony Karlovarský kraj Jak nastartovat náš kraj

Jak nastartovat náš kraj

19. 7. 2017

Vláda minulý týden schválila Akční plán Strategie hospodářské restrukturalizace znevýhodněných regionů. Pod dlouhým názvem se skrývá několikaleté úsilí známé též pod značkou RE:START, nebo Restart regionu. Tento plán počítá s celkovou částkou 42 miliard korun, která poplyne do tří krajů. Kromě našeho Karlovarského se projekt týká též Ústeckého a Moravskoslezského kraje.

Jitka Pokorná, krajská předsedkyně STAN a starostka Nové Role

Jitka Pokorná, krajská předsedkyně STAN a starostka Nové Role

Jedná se o výsledek několikaletého úsilí a mnohostranných konzultací, kdy bylo výchozí myšlenkou především pomoci regionům, které byly významně orientovány na těžbu a těžký průmysl a nestíhaly se přeorientovat tváří v tvář rychlým změnám. Ve výsledku tyto oblasti dodnes výrazně zaostávají za zbylými regiony.

Pro Karlovarský kraj představuje RE:START jedinečnou příležitost jak investovat potřebné prostředky do smysluplných infrastrukturních projektů. Díky tomu, že jednotlivé projekty vznikaly přímo v regionech, jsou výsledné priority daleko bližší skutečným potřebám, než například dřívější čerpání peněz v rámci Regionálních operačních programů.

V letošním roce by mělo být uvolněno 6 miliard korun, v roce 2018 12 miliard a v dalších letech 25 miliard korun. Záasadní otázkou zůstává, jak se k programu postaví i další vlády, protože sebelepší strategie nebude k ničemu, pokud nebude stát ochotný plán i financovat. 

Celý projekt je dostupný zde, všem našim čtenářům doporučujeme bedlivě nastudovat, protože se jedná o velkou příležitost pro občany, obce i společnosti. Díky tomu, že jsme již prošli úskalím "prvních" dotací, a víme, kde se dělaly největší chyby, doufejme, že se bude jednat o dobře investované peníze. Investované do našeho kraje. Investované do nás.
 

Autor: Jitka Pokorná