Hlavní stránka Regiony Karlovarský kraj Františkovy Lázně trvají na zákazu podomního prodeje, kraji navzdory

Františkovy Lázně trvají na zákazu podomního prodeje, kraji navzdory

30. 8. 2013

Do sporu s Krajským úřadem se dostaly Františkovy Lázně kvůli nařízení omezujícímu podomní a pouliční prodej. "Ať rozhodne Ústavní soud," shodli se zastupitelé a nařízení nezrušili.

Zastupitelé Františkových Lázní na svém středečním jednání odmítli zrušit nařízení, které ve městě zakazuje pouliční a podomní aktivity prodejců. Reagovali tak na sdělení Krajského úřadu v Karlových Varech. Ten městu doporučil omezení buď zrušit, nebo změnit.
"Podobné to bylo, když jsme se postavili proti hazardu. I tehdy nám kraj a posléze také ministerstvo vnitra doporučily, abychom vyhlášku zrušili, protože je prý nezákonná," připomněl starosta Františkových Lázní Ivo Mlátilík.
Právní oddělení Karlovarského kraje i ministerstva vnitra nejsou podle starosty v podobných věcech dostatečně fundovaná. "Máme za to, že naše právní rozbory jsou správné, a proto nemáme jinou možnost než výzvu kraje odmítnout," zdůraznil Mlátilík.

Ivo Mlátilík se netají tím, že očekává, že buď kraj nebo ministerstvo vnitra nařízení zruší. "Skončí to tak, že to bude, stejně jako v případě vyhlášky proti hazardu, projednávat Ústavní soud. Není to žádná válka s krajem, ale nejrychlejší cesta k Ústavnímu soudu," podotkl starosta.
Zákazy podomních a pouličních prodejů už platí v Chebu, Chodově nebo v Karlových Varech. Co je tedy v případě Františkových Lázní jinak?

"Zákaz podomního prodeje by měl být součástí širšího předpisu, tržního řádu. Františkovy Lázně ale tržní řád nemají, dávají plošný zákaz pochůzkového a podomního prodeje, aniž by dávaly jakákoli oprávnění podnikatelům. Ti nemají vymezeno, kdy, kde a co mohou prodávat, což je v rozporu s živnostenským zákonem a nálezem Ústavního soudu," vysvětlila mluvčí Krajského úřadu v Karlových Varech Andrea Bocková.
"Zákaz podomního a pochůzkového prodeje mají v nařízení také města Cheb, Chodov nebo Karlovy Vary. Tam je ale součástí tržního řádu," doplnila Bocková.
V Chebu podobný zákaz platí už déle než rok. "Podle živnostenského odboru totiž prodejci nepostupují vždy korektně, občanům poskytují nesprávné informace a někdy je i přímo podvádějí. Ve městě, především na pěší zóně, je také veřejnost ve velkém obtěžována nabízením různých služeb, například mobilních operátorů. A navíc v místech, která k tomu ani nejsou určena," uvedla mluvčí chebské radnice Martina Kuželová.
Podomní prodej zakázal nedávno i Chodov, norma začne platit už od 1. září. Starosta Chodova Josef Hora připomněl, že nové nařízení rada vydala kvůli množství stížností obyvatel. Vyzval, aby se lidé obraceli na policii, pokud podomní obchodníky zaregistrují.
 

Zdroj: idnes.cz

Autor: Michal Houdek