Hlavní stránka Regiony Karlovarský kraj Držme při sobě. Zvládneme to!

Držme při sobě. Zvládneme to!

2. 4. 2020

V současné době prožíváme ne zrovna jednoduché období. Nouzový stav a dodržování omezení, která z něho vyplývají, je pro všechny složité. Každý z nás i z lidí našeho okolí to pociťuje v nějaké míře na vlastní kůži. Má to dopad na chod domácností, na který jsme zvyklí, na zaměstnání, na rodinný rozpočet, na volný pohyb, na setkávání s našimi blízkými v nemocnicích, na cestování, na trávení volného času, i na návštěvy hospod, kulturních a sportovních akcí. Dotýká se zkrátka nás všech a v mnoha oblastech.

Ing. Miroslav Balatka, senátor obvodu č.2 - Sokolov

Ing. Miroslav Balatka, senátor obvodu č.2 - Sokolov

Mějme, prosím, na paměti, že tahle opatření se dějí hlavně proto, aby jednak ochránila ty nejzranitelnější z nás - a také, aby se předpokládaný nárůst nemocných podařilo udržet ve zvládnutelných mezích. Tím, že tyto nepříjemné a omezující opatření budeme zodpovědně dodržovat, posloužíme nám všem nejlépe. Prosím, mysleme na to.

Přestože smyslu některých omezení ne tak docela rozumím a s mnohými způsoby, jak jsou prezentovány, nesouhlasím, přesto je plně respektuji. Jsou zcela v kompetenci vlády ČR a ta za tato opatření nese odpovědnost. Nadávat je sice možné, ale věci to v tuto chvíli nijak nepomůže. Snad jenom vnímat i další důležité informace z jiných oblastí, které přes každodenní vládní tiskovky ke koronaviru mohou zapadnout.

Co ale v tuto chvíli potřebujeme jako společnost nejvíce, je vzájemná ohleduplnost, trpělivost, klid, rozvaha a laskavost. A soudržnost. To vše je v nás.

Chtěl bych poděkovat všem, kteří jsou v "první linii" - zdravotníkům, lékařům a lékárníkům, na kterých v současné době leží ta největší tíha a kteří jsou pod největším tlakem. Mnohdy – bohužel – jsou nuceni pracovat i s chybějícími ochrannými pomůckami, bez dostatku respirátorů a doslova tak nastavují svou vlastní kůži ve službě nám všem. Poděkování ale patří i dalším složkám integrovaného záchranného systému, stejně jako obětavým pracovníkům samospráv. Ti všichni mají můj hluboký respekt. Uvědomuji si, že situace není lehká ani pro rodiče, kteří zůstávají doma kvůli uzavřeným školám, stejně tak pro podnikatele, kterým karanténní opatření znemožnila pracovat. Tato nová situace komplikuje život nám všem – a ještě nějaký čas komplikovat bude.

Věřím ale, že budeme-li držet při sobě, zvládneme to.

A ještě krátká poznámka závěrem: Tento text vznikl v pondělí 16. března 2020. A jelikož prožíváme období plné dynamických zvratů, je možné, že při čtení těchto řádek již nemusí být všechno zcela aktuální. Děkuji v tomto směru za pochopení.   

Přeji každému z vás dostatek sil a zdraví.

Miroslav Balatka, senátor

Autor: Jiří Duchek, Miroslav Balatka