Hlavní stránka Regiony Karlovarský kraj Dobrovolníci ze STAN Karlovarský kraj se zapojili do kultivace hradu Hartenberg po archeologickém výzkumu

Dobrovolníci ze STAN Karlovarský kraj se zapojili do kultivace hradu Hartenberg po archeologickém výzkumu

13. 8. 2023

Dne 12. srpna se členové Strany STAN Karlovarský kraj spojili s archeologem a historikem Jiřím Klsákem z Muzea Karlovy Vary, aby pomohli s uklízením pozůstatků archeologického výzkumu na hradě Hartenberg.

Členové STAN Karlovarský kraj na hradě Hartenberg

Členové STAN Karlovarský kraj na hradě Hartenberg

Celkově se dobrovolnické akce zúčastnilo deset členů, včetně radního za sociální oblast R. Pisára, senátora M. Balatky a dalších členů strany a jejich rodinných příslušníků. Společně se postarali o zasypání několika jam, dosahujících hloubky tří a půl metru a šířky až tři metry, které byly dříve vykopány pro archeologické sondy.  Skupině dobrovolníků se podařilo dokončit práci již za pět hodin a zakončit den posezením u ohně. 

Součástí akce byla také komentovaná prohlídka hradu s odborným výkladem k archeologickému průzkumu a zúčastnit se jí mohl každý člen karlovarské základny i jejich příbuzní.

Tato iniciativa vzešla z předchozího úspěšného dobrovolnického projektu pořádaného ve spolupráci s LESY ČR. Ten se týkal odstranění klestí v lese s cílem provést výsadbu nových stromů. S odkazem právě na tuto akci oslovil archeolog Jiří Klsák členy STANu Karlovarský kraj s žádostí o výpomoc při odstranění stop archeologického výzkumu, který prováděl se svým týmem na hradě.

 

Archeologický výzkum na hradu Hartenberg probíhal s přestávkami od roku 1995. Systematičtější sondáž v jádru hradu se ale archeologům podařilo provést teprve nedávno díky postupnému rozebrání suťových vrstev při rekonstrukci. Tato nová metoda výzkumu například pomohla objevit polohu románské vstupní brány na Hřebeny.

 

Autor: Daniel Stark