Hlavní stránka Regiony Karlovarský kraj Do kraje dorazila štafetová hladovka, kvůli komunistům v jeho vedení

Do kraje dorazila štafetová hladovka, kvůli komunistům v jeho vedení

15. 7. 2013

Lidé v Karlovarském kraji v neděli zahájili řetězovou hladovku na protest proti podílu komunistů na vedení kraje, a to nedaleko hranic s Německem. Na symbolickém místě u Pomníku obětem železné opony.
Do kraje dorazila štafetová hladovka, kvůli komunistům v jeho vedení

Do kraje dorazila štafetová hladovka, kvůli komunistům v jeho vedení

Pomník s roztrženými pouty je symbolem těch, které touha po svobodě stála život, když se pokusili překonat ostře sledovanou hranici Československa. Na místě se v neděli objevila replika hraničního zátarasu, do nějž protestující zavěsili rudé růže.

Každý z protagonistů akce si vybral někoho, kdo na hranicích s Německem zemřel. A tomu svůj hladový den věnoval. Akce by měla pokračovat tři až čtyři týdny.
"Je to důsledek krajských voleb, po nichž ČSSD přivedla k moci komunisty. Ve vedení kraje teď máme politruka Sloupa, což je absolutně nepřijatelný signál pro veřejnost," zdůraznil krajský zastupitel Jiří Kotek (Alternativa). Ten maraton dní bez jídla v Karlovarském kraji zahájil.
Zatím se protestní akci přihlásilo 25 osobností. "V médiích se objevilo, že tuto akci organizují aktivisté. Já si jako aktivista nepřipadám, jsem úplně normální člověk," poznamenal krajský zastupitel Miroslav Balatka.
Lidé bohužel zapomínají, mrzí mladou účastnici protestu
Martina Zábranská z Nové Role na Karlovarsku se zajímá o vojenskou historii. "Jsem sice ještě mladá, ale vím, co komunisté dělali v padesátých letech. Zavírali ty, kteří bojovali ve druhé světové válce proti nacistům. Lidé bohužel strašně moc zapomínají," shrnula své pohnutky Martina Zábranská.
Myšlenka protestních hladovek vznikla v Jihočeském kraji, kde lidé vyjadřovali svůj nesouhlas s komunistickou náměstkyní pro školství

Jiří Kotek převzal pomyslnou štafetu od Vladimíra Kovaříka ze Zlínského kraje. "Hladovka u nás začínala v době, kdy byl Mezinárodní den dětí. Proto jsme protest spojili se jmény dětí, které zemřely ve vězení. Vytvořili jsme repliky náhrobků, které jsou na hřbitově v Praze," připomněl Vladimír Kovařík. V den popravy Milady Horákové pak moravští aktivisté repliky hrobečků vystavili ve frekventované části Zlína.
Symbolem předání štafety se stal plechový hrníček. Kovaříka provázel už při studiích v budově, kde původně sídlil soud, který posílal politické vězně do dlouholetého vězení.
Podpořit hladovkáře přijel i Petr Marek z platformy Bez komunistů. "Obětí komunistů jsou tisíce. Takže bychom mohli protestní hladovku držet celá léta," poznamenal Marek. Po Karlovarském kraji se protesty přesunou do Ústeckého kraje.
 

Zdroj: idnes.cz

Autor: Michal Houdek