Hlavní stránka Regiony Karlovarský kraj Další obec v kraji provozuje vlastní poštu

Další obec v kraji provozuje vlastní poštu

5. 8. 2017

Pošta na vsi je společně s obchodem, hospodou a kostelem službou, kterou tak trochu očekáváme. Bohužel tržně je provoz malých poboček nevýnosný, a protože stát se zatím stále nemá k tomu, aby jasně řekl, jak vidí budoucnost sítě poboček pošty (ale třeba i dostupnost obchodů), zůstává vše na jednání mezi Českou poštou a jednotlivými obcemi. Naštěstí již dnes mají naše obce dostatek zkušeností i možností, jak se s provozováním pošty vyrovnat. A hlavně chuť zachovat pro své obyvatele dostupnost služeb.

Další obec v kraji provozuje vlastní poštu

Další obec v kraji provozuje vlastní poštu

Ve Stanovicích nechtěli čekat, až tam za čas Česká pošta zavře svou ztrátovou provozovnu, a tak využili její nabídky na spolupráci. „Udělali jsme to pro občany, protože nejbližší pobočka by pak byla vzdálena 20 kilometrů,“ vysvětlila důvod zřízení starostka Stanovic Alice Kondelčíková. Nově tak lidé z obce mohou chodit posílat balíky nebo platit složenky na obecní úřad, kde nová pobočka vznikla. „Tím, že tu skončila původní pošta, jsme od ní přebrali veškeré vybavení, takže jsme nemuseli nic pořizovat. Nemuseli jsme ani přijímat nový personál, jen jsme zaměstnankyni obecního úřadu upravili smlouvu,“ popsala začátky Kondelčíková.

Krajková si novou službu pochvaluje Už téměř devět měsíců funguje na stejném principu pošta Partner v Krajkové na Sokolovsku a místní si ji nemohou vynachválit. „Vše je bezproblémové, lidé si velice rychle zvykli. Zvedla se i nabídka služeb, takže případní zájemci si mohou například vsadit sportku,“ popisuje zkušenosti starosta Krajkové Roman Šístek. Obec navíc investovala i do ochrany objektu, jako je nainstalování bezpečnostního skla nebo mříží. „Je to investice do našeho majetku, vše nám i v případě zrušení zůstane,“ dodal Šístek.

Velkými zkušenostmi se mohou pochlubit na Božím Daru, kde Pošta Partner vznikla už v roce 2009 v místním infocentru, a stala se tak jednou z prvních podobných v celé republice. „Dříve u nás pracoval jeden člověk, nyní jsme tu vždycky dva. Když je navíc před Vánoci, máme tu i brigádníky kvůli zpracování Ježíškovy pošty. Samozřejmě nám trvalo, než jsme se všechno naučili, ale dnes jsme plně soběstační,“ popsala už dříve začátky vedoucí infocentra Iva Králová.

Za největší plus pro zákazníky považují provozovatelé Pošty Partner výhodnější otevírací dobu. „Zvykli si na nás nejen místní, ale i přespolní. Naší největší výhodou je totiž otevírací doba, která je sedm dní v týdnu od osmi hodin ráno do šesti hodin večer,“ dodala Králová. A podobně je to i v jiných pobočkách, kde poštovní služby nabízí jak obce, tak i soukromníci.

Česká pošta dál počítá s uzavíráním některých svých tradičních poboček, i proto se dá dopředu očekávat vznik dalších Pošt Partner. „Jednání o dalších převodech probíhají, konkrétní pobočky zveřejňujeme vždy po uzavření smlouvy a otevření Pošty Partner,“ uvedl mluvčí České pošty Matyáš Vitík.

Zdroj: http://vary.idnes.cz/karlovarsky-kraj-stanovice-posta-partner-fi1-/vary-zpravy.aspx?c=A170804_083934_vary-zpravy_prz

Autor: Erich Kříž