Hlavní stránka Regiony Karlovarský kraj Další část zříceniny hradu na Andělské hoře prochází opravou

Další část zříceniny hradu na Andělské hoře prochází opravou

11. 9. 2019

Obec Andělská hora postupně více než 6 let opravuje svou dominantu - zříceninu hradu na stejnojmenné hoře. Více v článku Ivany Sedláčkové a Nadi Krásné ze serveru vary.rozhlas.cz:

Další část zříceniny hradu na Andělské hoře prochází opravou

Další část zříceniny hradu na Andělské hoře prochází opravou

V letošní etapě oprav se práce soustředí na takzvaný východní palác, který patří k největším objektům zříceniny. Kolem památky je na hromadách vysypané kamení, které pracovníci posbírali v okolí zříceniny. Hrad byl postavený z atypického kamene trachytu, který patří mezi magmatické horniny a mezi okolní žulou je dobře k rozeznání.

Kromě původního kamene používají řemeslníci také tradiční pracovní postupy odsouhlasené s památkáři. „Barva i složení malty musí být schválené památkovým ústavem, přimíchává se tam drcená cihla, aby malta mezi kamenem tak nesvítila,“ vysvětlila starostka Miloslava Křimská.

Stejně jako v předchozích letech, i tyto práce postupují řemeslným způsobem, tedy především ručně s minimální mechanizací. Ke zřícenině se nedá zajet autem, a aby nemuseli pracovníci veškerý stavební materiál přesouvat na vrchol hory vlastními silami, mají na jedné z vyhlídek vybudovanou pomocnou plošinu.

Na východním paláci je potřeba zpevnit lícovou zeď, kterou vidí každý návštěvník zříceniny při příchodu na nádvoří. Na takzvané koruně zdiva totiž rostou i malé stromy a ty narušují její strukturu. Kvůli erozi tak hrozí pád jednotlivých kamenů „To je to, co se musí opravit, protože tady hrozí nebezpečí, že by to mohlo padat na turisty,“ dodala starostka.

Cílem konzervace historického objektu je proto nejen zachování památky pro budoucí návštěvníky, ale především zajištění jejich bezpečnosti. Náklady na v pořadí šestou etapu jsou zhruba 1,3 milionu korun. Z toho 700 tisíc obec získala z Programu záchrany architektonického dědictví Ministerstva kultury a 300 tisíc přispěl Karlovarský kraj.

Zdroj: https://vary.rozhlas.cz/andelska-hora-opravuje-dalsi-cast-zriceniny-hradu-8063809?fbclid=IwAR3Xt05y6FAgUz-8B7UAspkwJnH_45COLpGfJOtXNq-jx4i6w-AY7N6sgCI

Autor: Jiří Duchek