Hlavní stránka Regiony Karlovarský kraj Covidová doba nepřeje literatuře

Covidová doba nepřeje literatuře

24. 12. 2020

Letos v září jsem vydal sbírku poezie s názvem „Půlnoc ve skladu básní“. Původně jsem ji plánoval čtenářům představit již na jaře, ale kvůli koronavirové krizi jsem s tím počkal až na podzim. Bohužel ani toto načasování se neukázalo jako šťastné. Pro autorská čtení zkrátka není příznivá doba. Další odklad jsem už ale zavrhnul. Důvodem bylo i to, že jsem svoji knížku chtěl vypustit do světa v roce, kdy si Kraslice na Sokolovsku připomínají 650 let od povýšení na město. A právě svému rodnému městu jsem věnoval dvě básně. Jedna oživuje starou regionální pověst a ta druhá skládá hold lidem, co zachraňují nejstarší hrázděný dům v Kraslicích.

Covidová doba nepřeje literatuře

Covidová doba nepřeje literatuře

Nová básnická sbírka však zahrnuje mnohem širší téma, než je historie příhraničního města. Vedle naděje, snění a lásky jsem přebásnil i několik lidských osudů, útrapy lidí bez domova, věčné příběhy bez konce. Většina veršů je v českém jazyce. V knize se však objevují i básně přeložené do angličtiny, němčiny a francouzštiny. K tomu ještě pár poznámek místo doslovu, které pro mne sepsala básnířka Alena Vávrová z Františkových Lázní.

Moje poezie se nedá číst v roušce a už vůbec bych nechtěl předčítat lidem, aniž bych viděl jejich tváře, jejich úsměvy. To prostě nejde. Proto doufám, že se situace brzy zlepší a já pak budu moci uspořádat slavnostní křest se vším všudy, s pivem, vínem a dobrou muzikou.

Nejsem však jediný autor, jehož plány koronavirová pandemie narušila. Například v německém Marienbergu museli na začátku listopadu zrušit plánovaný křest knihy „Stíny nad Krušnými horami“ přinášející nové detektivní příběhy odehrávající se na místech světového dědictví UNESCO na obou stranách česko-saského hranice v hornickém regionu Erzgebirge/Krušnohoří. Škoda. Na tuhle událost jsem se moc těšil. Do knihy se totiž dostala i moje povídka s názvem Rukavice pro upíra z okolí Abertam, Jáchymova a Horní Blatné. Když jsem tuhle legendu sepisoval, jedl jsem u toho česnek a vám doporučuji to samé. Protože lidských upírů, co umí vysávat energii, je mezi námi pořád dost.

Mým třetím knižním tipem je mezinárodní almanach sestavený z děl napsaných v době nouzového stavu. Dekameron 2020 obsahuje 100 povídek, má 420 stran a vznikl na popud Obce spisovatelů České republiky. Vedle českých autorů se zapojili i tvůrci z několika dalších evropských zemí včetně Slovenska, Německa a Velké Británie. Já jsem přispěl povídkou Corona voodoo. Jedná se o tajuplný příběh pojatý jako groteska. Mým cílem bylo čtenáře hlavně pobavit.

Možná víte, že při epidemii moru ve Florencii v polovině 14. století vznikl Boccacciův Dekameron, soubor 100 kratochvilných příběhů vypravovaných v izolaci k ukrácení karantény. Vzhledem k celosvětové pandemii covid-19 letos toto Boccaciovo dílo posloužilo v Česku jako inspirace pro vytvoření knihy podobně mimořádné.

Třebaže covidová doba literárním dýchánkům nepřeje, my se nevzdáme. Věřím, že rok 2021 bude lepší a my si společně užijeme skvělá veřejná čtení. Doufám, že se někdy potkám i s vámi.

Milan Hloušek, autor románů „Letní dny bez konce“ a „Andělé usínají v New Yorku“

Autor: Jiří Duchek, Milan Hloušek