Hlavní stránka Regiony Karlovarský kraj Časy za korony pohřbené, aneb jak to málem nebyla kampaň

Časy za korony pohřbené, aneb jak to málem nebyla kampaň

22. 11. 2020

Volby do krajského zastupitelstva jsou už oficiálně za námi. Teda u nás, v Karlovarském kraji, stále ještě o koalici jednáme, ale odhlasováno máme a skončili jsme na krásném druhém místě hned po hnutí ANO. Cesta to jednoduchá není, ani nebyla, a proto bych vám chtěl přiblížit, jak to vlastně u nás probíhalo a co to vše obnášelo.

Daniel Stark, krajský předseda mSTAN

Daniel Stark, krajský předseda mSTAN

Určitě nikomu nemusím přibližovat, co se v dnešní době děje. Koronavirus je známý fenomén, který zasáhl do života nás všech, ovlivnil je a my s touto skutečností musíme dál nakládat. Osud nám nakonec rozdal karty tak, že naši kampaň do krajského zastupitelstva to nakonec nijak dramaticky nezasáhlo, snad až na to, že občas někdo kvůli karanténě odpadl, ale to bylo vše.

Je dobře, že jsme mohli zrealizovat naše plány do kontaktní kampaně. Možná je to tím, že jsem z malého kraje, ale na politice mi přijde nejdůležitější osobní kontakt s lidmi. Je důležité se nestát entitou, která je naprosto odtržená od lidí a na lidi pohlíží pouze shora. Kontaktní kampaň je skvělá příležitost, kdy se s lidmi můžete setkat na neutrální půdě. Člověk stojí na ulici, vede s lidmi dialog, a když někdo odvážný využije situace – dojde k dialogu. Tomu tak potřebnému dialogu, který by měl být alfou a omegou jakékoliv veřejné služby.

Byl 31.srpen, když jsme společně s kolegy z ostatních krajů ověnčili krajský úřad Středočeského kraje řetězem z česneku a tím započali naše tažení do krajských voleb. Náš kraj na akci zastupovali známí i méně známější osobnosti. Mezi známými bych rád jmenoval Petra Kulhánka, lídra naší kandidátky nebo Jiřího Duchka, našeho krajského tajemníka a i člověka, který stojí za naším úspěchem v krajských volbách. Z těch méně známých to bude například Olda Horák a já – Daniel Stark. Dva mladí studenti vysokých škol, co se rozhodli, že budou kandidovat do krajských voleb, aby něco mohli změnit. Když jsme odjížděli z Prahy, bylo mi jasné, že to bude náročný měsíc. Skoro na každý den byla naplánována kontaktní kampaň v nějakém městě našeho kraje, a to znamenalo spoustu hodin prostátých na ulicích. Byla to ale tato kontaktní kampaň, která mi ukázala, jak je právě kontaktní kampaň podstatná při tvorbě politiky. Nové a nové tváře se každý den střídaly u stánku a pokaždé přicházely s podněty, nebo otázkami k nám. My jsme tam stáli a vysvětlovali lidem naše postoje a proč si myslíme, že my jsme nejlepší volbou pro tento kraj.

Bohužel poslední týden jsem se kampaně účastnit nemohl. Začala mi výuka na vysoké škole a já jsem se tam jel na dva dny kouknout, než vešla v platnost hygienická opatření. Dovolil bych si ale tvrdit, že to vyšlo akorát. Kdybychom neměli možnost se s lidmi potkat na ulici, určitě by nám unikly důležité podněty. Bylo to myslím oboustranně prospěšné. Kdybychom se nepotkali, určitě by se nám nepodařilo přesvědčit stovky, ne-li tisíce lidí, aby nám uvěřili a svůj hlas nám hodili.

Sám osobně jsem se třeba setkal s jedním tématem. Spousta lidí se mne ptala, proč tak mladý člověk jako já kandiduje do krajského zastupitelstva. Vždyť mi přece před chvilkou uschnul inkoust na maturitním vysvědčení a reálně zatím nemám žádné pracovní zkušenosti, tak přece nemám co kecat do toho, co se u nás v kraji děje. Kdybych neměl tu možnost se s lidmi potkat osobně, tak určitě spoustě lidí nevysvětlím, že je důležité, aby mladí vstupovali do politiky. Že je důležité občas obměnit staré struktury a nespočinout na bodu stagnace, který nikdy není dobrým východiskem ze situace.

Závěrem bych chtěl poděkovat všem, kterým za tyto zkušenosti vděčím. Konkrétně jmenovat nemůžu, protože bych zcela jistě na někoho zapomněl, ale chtěl bych zdůraznit, jak je důležitá kontaktní kampaň pro politiku. Příští rok máme volby do poslanecké sněmovny a když trochu upustíme brzdu fantazii, můžete tvrdit, že půjde o všechno. Proto by všichni měli zapracovat na té lidské stránce a nebýt jen naškrobenými postavami řízenými PR manažery. 

Daniel Stark, krajský předseda mSTAN

Autor: Jiří Duchek, Daniel Stark