Hlavní stránka Regiony Karlovarský kraj Aš – roztrhané město nebo dobrá příležitost?

Aš – roztrhané město nebo dobrá příležitost?

18. 9. 2022

Když se dnes projedete po centru Aše, snadno nabudete dojmu, že toto město někdo roztrhal. Mezi domy jsou prázdné prostory, centrum netvoří souvislý celek, jsou tady náměstí, která vlastně nevypadají jako náměstí, a vůbec to příliš neláká k návštěvě nebo nějakému delšímu pobytu.

Aš – roztrhané město nebo dobrá příležitost?

Aš – roztrhané město nebo dobrá příležitost?

Jak tedy vrátit do centra život, obchod, služby a kulturu? První nutná podmínka je obnovit pořádek a bezpečnost. Každý den vidíme na vlastní oči, jak se stav zhoršuje, a je naléhavým úkolem vedení města se s tím vypořádat.

Druhá věc je, že centrum musí být taky nějak koncipováno a rozvíjeno. Bohužel v minulosti se udělaly fatální zásahy. Ať už po 2. sv. válce kdy se zboural starý střed města, a nebo v 90. letech kdy se u Poštovního náměstí postavily prefabrikované krabice dnešního Penny a Billy a korunovalo se to čerpací stanicí.

Je pravda, že v posledních letech vedení města mělo a má snahu do veřejných prostranství a budov investovat a hledat dotační podporu atd. Myslím že nejúspěšnějším projektem této doby je areál na vrchu Háj, který je hojně využíván sportovci, turisty a dalšími návštěvníky. Co se týče sjezdovky je ale nutné vybudovat přírodní retenční nádrž na sběr vody pro umělé zasněžování, provádět to pitnou vodou z řadu je prostě neúnosné plýtvání vodou i penězi.

Dále se udělaly revitalizace parků, které jsou vnímány částečně pozitivně, ale zčásti také negativně kvůli předimenzovanému a necitlivému rozsahu. Největší kritiku ovšem sklízí některé prvky jinak chvályhodného projektu LaRitmy, např. kavárna, která byla umístěna do suterénu a její terasa schovaná pod východní stranu budovy vyhlíží spolu s pozorovacími věžemi na kruhový objezd.

Tyto revitalizace a rekonstrukce se ale hlavně soustřeďují na stávající areály, nezaplňují prázdná místa v centru, nevytvářejí ten ucelený městský prostor pro život. Jaká místa tedy potřebujeme řešit a dát jim nový impuls?

Zaprvé je to dobudování resp. uzavření Masarykova náměstí, formou jednoho nebo několika polyfunkčních domů s byty, kancelářemi, úřady, zdravotnickými a dalšími službami, obchody, restaurací, kavárnou, bistrem.. Dobrým příkladem vzniku takového náměstí jsou např. Dolní Břežany. Osobně mě pak velmi zaujal projekt soukromého investora Lípa resort s hotelem, hostelem, restauracemi a wellness areálem na náměstí v Krásné Lípě, který propojil starou a novou zástavbu, i takovým projektům je třeba dávat šanci. A bývalý obchodní dům Centrum bude třeba zrekonstruovat, ať už ve spolupráci se stávajícím vlastníkem, nebo jeho odkoupením a realizací nového projektu např. PPP formou (společná aktivita města a komerčního investora).

V samotné Aši se pak v poslední době diskutovaly nové projekty hlavního nádraží a zázemí fotbalového hřiště na Střelnici. Oba projekty mohou přinést kvalitu do veřejného prostoru a sportoviště v Aši si říkají o zásadní modernizaci téměř všechny, ale měly by také reflektovat nové směry jako jsou např. energetická soběstačnost, zelené střechy a fasády, sběr dešťové vody. V této souvislosti by radnice také místo budování dalších plošných parkovišť v centru měla zvážit výstavbu parkovacího domu s těmito ekologickými prvky.

A na závěr zamíříme opět na vrch Háj. Na prostranství u rozhledny bohužel už nefunguje restaurace a na dokončení rozestavěného hotelu nad vlekem to už také moc nevypadá. Myslím, že toto místo by si vyloženě zasloužilo novou turistickou chatu, takovou jako nedávno vyrostla pod sousedním vrchem Kornberg.

Jak už bylo řečeno, snaha investovat, renovovat a revitalizovat tady už nějakou dobu je, ale přidejme k tomu i více odvahy do nových řešení, schopnosti se inspirovat u jiných úspěšných projektů, a také komunikace. Dobře by k tomu posloužily také veřejné architektonické soutěže na projekty do veřejného prostoru, aby občané mohli sami rozhodnout jak bude jejich město vypadat. A těchto příležitostí a potenciálu by se tady mohlo nabízet celkem hodně.

Petr Šibal, kandidát do zastupitelstva města Aš

Autor: Jiří Duchek, Petr Šibal