Hlavní stránka Regiony Karlovarský kraj ANALÝZA: (Ne)splněné karlovarské předvolební sliby ČSSD v 15 bodech

ANALÝZA: (Ne)splněné karlovarské předvolební sliby ČSSD v 15 bodech

10. 10. 2012

Sociální demokraté v kraji toho před volbami naslibovali mnoho. Ostatně stejně jako další strany. Co se jim však během funkčního období podařilo splnit a na co naopak zapomněli? MF DNES pro vás připravila přehledný seznam.
ANALÝZA: (Ne)splněné karlovarské předvolební sliby ČSSD v 15 bodech

ANALÝZA: (Ne)splněné karlovarské předvolební sliby ČSSD v 15 bodech

Jako úspěšnou hodnotí ČSSD svou čtyřletou misi v karlovarské krajské vládě. Vady a nedostatky se ale najdou. MF DNES zmapovala, jak dopadly její předvolební sliby z roku 2008.
Zkrachoval hlavně její hlavní tehdejší tahák - proplácení zdravotnických poplatků. Na papíře zůstal nápad zavést stipendia pro studenty ze sociálně slabých rodin a stranou zájmu politiků zůstaly odlehlejší části regionu. Na druhou stranu levicová krajská vláda držela vyrovnaný rozpočet a investovala stovky milionů korun do škol a nemocnic. "Chvíli nám trvalo, než se podařilo stabilizovat poměry v nemocnici. S novým vedením se potom situace uklidnila, do zdravotnictví jsme investovali téměř miliardu korun, aby nemocnice získaly lepší image a úroveň," ohlíží se hejtman Josef Novotný.
 

Nesplněné sliby:
 

1. Refundace zdravotnických poplatků v krajské nemocnici až do doby jejich úplného zrušení
Hlavní předvolební tahák sociálních demokratů. Dostali se k moci díky svému slibu, že za pacienty zaplatí regulační zdravotnické poplatky. Vydrželi vracet lidem 30, 60 a 90 korun jen necelé dva roky.
"Spočítal jsem, že bychom na to ročně potřebovali 20 až 30 milionů korun. To by neměl být takový problém," říkal Josef Novotný před minulými volbami. A zdůrazňoval, že věc je pro něho tak důležitá, že by vstoupil jen do koaliční krajské vlády, která se zaváže poplatky lidem nahradit.
Nakonec z krajského rozpočtu takhle za téměř dva roky utratila krajská vláda 27 milionů. Evropská komise rozhodla, že buď mají kraje hradit poplatky i pacientům v soukromých nemocnicích, nebo vůbec. Radní zjistili, že by to pro rozpočet byla zbytečně velká zátěž, a z akce vycouvali.
 

2. Podpora silné telekomunikační infrastruktury
Krajská vláda sice nějaké kroky podnikla při jednání s operátory. Ale odlehlejší části kraje stále ještě nejsou pokryty signálem GSM. Nezavolají si tak například lidé v Přebuzi na Sokolovsku. A na horskou službu se nedovolají turisté z mnoha míst v Krušných horách.
 

3. Fond stipendií pro studenty ze sociálně slabých rodin
Nic takového neexistuje. Až před pár dny přišla ČSSD s podobným nápadem - na záchranu vymírajících oborů. Kdo se začne učit na zedníka, tesaře, řezníka nebo si vybere dalších devět ohrožených profesí, dostane za pololetí na ruku 1 000 až 2 500 korun. Plán je ale teprve na začátku, neprošel ještě ani krajskou radou. Když politici stihnou ještě do voleb fond schválit, vznikne nejdříve v příštím školním roce. S pomocí stipendií se chystá ČSSD lákat zpět do regionu studenty vysokých škol. Tento plán je ale v plenkách.
 

4. Silný ekonomický rozvoj okrajových oblastí kraje
ČSSD sice tvrdí, že má tento bod splněný díky opravám silnic 2. a 3. tříd a mostů, ale spíš opak je pravdou. Okrajové oblasti jako Kraslicko, Toužimsko či Ašsko dál zaostávají. Nezaměstnanost je tu vyšší, mnozí starostové si stěžují na nezájem kraje o jejich problémy. Například počet obyvatel Kraslic klesá, jak odcházejí za prací.
 

5. Co nejefektivnější čerpání a využití peněz z fondů EU
Kraj získal na dotacích stovky milionů korun. Ale zdá se, že brzy tvrdě zaplatí za chyby politiků, kteří sedí v regionální radě dotačního úřadu ROP Severozápad. Ústecký a Karlovarský kraj mají podle návrhu auditorů z Evropské komise vracet celkem 2,5 miliardy korun. Pokud by tato pokuta dopadla na kraje, mohlo by to mít pro ten Karlovarský téměř likvidační důsledky.
Výsledky některých soutěží na velké stavební zakázky nebudí důvěru. Akce za stovky milionů korun vyhrávaly firmy, které zdaleka nenabídly nejnižší cenu. Levnější byly vyloučeny a výjimečné nejsou ani případy, kdy vítěz neměl žádné soupeře. Politici sedící v komisích mnohdy měli prostor, aby výsledek ovlivnili svým subjektivním názorem.
 

6. Hledat zdroje na dobudování rychlostní silnice ve směru na Prahu
Přesvědčovací taktika příliš nezabrala. Stát zastavil kvůli nedostatku peněz budování čtyřproudovky v úseku Lubenec - Bošov. Nový šéf Ředitelství silnic a dálnic David Čermák před pár dny řekl, že pokračují přípravy na stavby obchvatů obcí na trase - Lubence, Řevničova, Hořoviček. Konkrétní termíny ale nejsou zatím stanoveny. "Klepeme na dveře, nevzdáváme to," ujistil náměstek hejtmana Martin Havel.Vedení kraje zaváhalo, když vloni neposlalo ministerstvu dopravy připomínky ani námitky ke zpoplatnění krátkého úseku R6 mezi Karlovými Vary a Chebem. Řidiči se tak neobejdou bez dálniční známky.
 

7. Založení vysoké školy
Nesplněno. Hejtman Novotný se odvolává na to, že zhruba polovina lidí by novou vysokou školu uvítala, ostatní si ale myslí, že je zbytečná a neměla by dostatek studentů. "Funguje tu sedm poboček vysokých škol," řekl Novotný.
 

8. Vytvoření vědeckotechnického parku - základny pro výzkum a vývoj
Nesplněno. Je přidělena dotace a nyní se připravuje projekt pro stavební povolení.
 

9. Zavedení víceletých grantů na podporu sociálních služeb a kultury
Nic takového. O dotacích se rozhoduje každý rok. Peněz dává kraj kvůli nižšímu rozpočtu třeba do památek čím dál méně, dříve 10 milionů korun, teď už 5,5 milionu.
 

10. Výstavba sportovišť
Žádné kraj nepostavil a prakticky ani nemohl. Místa pro sportování staví města a obce.
 

Zdroj:idnes.cz