Hlavní stránka Regiony Karlovarský kraj Alternativní předškolní vzdělávání nabídne nová lesní škola na farmě Kozodoj.

Alternativní předškolní vzdělávání nabídne nová lesní škola na farmě Kozodoj.

12. 9. 2018

Na ekofarmě Kozodoj u Karlových Varů vznikla lesní mateřská škola Duběnka. Více v článku ze serveru karlovarsky.denik.cz:

Alternativní předškolní vzdělávání nabídne nová lesní škola na farmě Kozodoj.

Alternativní předškolní vzdělávání nabídne nová lesní škola na farmě Kozodoj.

Děti se budou učit soužít s přírodou. „Proto se v ní budeme hodně pohybovat a pracovat s přírodními materiály. Hlavním posláním je naučit děti, že si přírody mají vážit a chránit ji,“ sdělila ředitelka 1. Mateřské školy Karlovy Vary Zdeňka Tichá.

Děti budou pravidelně využívat prostředí farmy, okolních lesů, luk a řeky Rolavy, budou celý den na čerstvém vzduchu. „Na pozemku farmy Kozodoj je postavena jurta, do které se děti schovají při nepřízni počasí. Jíst a spát budou venku i v jurtě, proto s sebou musejí mít spacáky a karimatky, termosku a outdoorové oblečení. Jídlo budeme dovážet z mateřské školy Cestička,“ dodala Tichá. Na pozemku budou též zřízeny mobilní umývárny a toalety.

Duběnka spadá pod 1. Mateřskou školu Karlovy Vary jako jejich 9. mateřská škola. Bude fungovat podle legislativy lesních mateřských škol a děti zde budou moci splnit poslední rok povinné předškolní docházky. Zřízením lesní školky vychází město vstříc zájemcům o alternativní způsob předškolního vzdělávání na základě poptávky ze strany rodičů.

Kapacita školy je 15 dětí a prozatím jich je přihlášeno 11. Do skupin jsou přijímány děti ve věku 2 až 7 let. Školka bude otevřena od 7:30 do 16 hodin.

Zřizovatelem školky je statutární město Karlovy Vary a vyjde ho přibližně na 100 tisíc korun, za něž byly nakoupeny například stoly, židle, pracovní pomůcky. „Momentálně probíhá oprava povrchu komunikace v Rolavské ulici a úprava dopravního režimu zhruba za 400 tisíc korun. Do provozních nákladů, které budou hrazeny z rozpočtu města, spadá mimo jiné dovoz obědů, náklady na elektřinu, palivové dříví, svoz odpadu, vývoz chemických WC a podobně,“ uvedla mluvčí karlovarského magistrátu Helena Kyselá.

Školka bude provozována v součinnosti se spolkem Kozodoj, který také zajišťoval z dotačních prostředků pořízení nezbytného vybavení. Předpokládané mzdové náklady personálního provozu školky, pro dvě učitelky, školníka a provozní, jsou přibližně 1,2 milionu korun. Podle mluvčí magistrátu Heleny Kyselé jsou finanční prostředky z ministerstva školství.

Zdroj: https://karlovarsky.denik.cz/zpravy_region/na-farme-kozodoj-otevrou-prvni-lesni-skolku-20180901.html

Autor: Erich Kříž