Hlavní stránka Regiony Karlovarský kraj Aktuality Iniciativa Karlovarský klíč

Iniciativa Karlovarský klíč

20. 9. 2011

Dne 20. 09. 2011 proběhla v zasedací místnosti Městského úřadu Mariánské Lázně tisková konference k podpoře přijetí návrhu novely zákona o rozpočtovém určení daní (RUD), kterou připravilo Ministerstvo financí ČR ve spolupráci s hnutím Starostové a nezávislí.

 

Novele, která by odstranila disproporce ve financování obcí ze sdílených daní, vyjádřila podporu většina starostů Karlovarského kraje napříč politickým spektrem. 
 
 
„Jednoznačně stojíme za tímto návrhem, který narovnává nespravedlivé dělení daní mezi čtyři největší města a zbytek republiky,“ říká Ing. Jiří Nešpor, starosta obce Zádub – Závišín.
 
 „Není ospravedlnitelné, aby rozdíl mezi příjmy na jednoho obyvatele mezi největší a nejmenší obcí republiky byl více než čtyři a půl násobný.“ Podle stávajícího návrhu ministerstva by se tento rozdíl měl snížit na trojnásobek a systém RUD by se tak přiblížil poměrům běžným v jiných evropských zemích.
 
 
 Na programu konference bylo vedle vyjádření podpory starostů Karlovarského kraje ministerské novele také představení „Karlovarského klíče“, dortu ve tvaru klíče vyrobeného z lázeňských oplatek, který bude spolu s „Klíčovým dopisem“ předán premiérovi Petru Nečasovi při plánovaném demonstrativním pochodu starostů 21. 9. 2011. 
 
Konference se zúčastnili zástupci většiny politických stran, mimo jiné starosta města Mariánské Lázně Král za ODS, starosta města Chebu RNDr. Vanoušek za ČSSD, předseda STAN Ing. Nešpora, RNDr. Vítězslav Padevět za TOP 09 a Ing. Eliška Stránská za KSČM.

 

Autor: Tisková zpráva