Hlavní stránka Regiony Karlovarský kraj Aktuality Bezkoncepční krajská reforma

Bezkoncepční krajská reforma

8. 12. 2017

Krajské zastupitelstvo po bezmála tříhodinové diskusi potvrdilo slučování škol, které se týká Nejdku a Lokte. Opoziční zastupitelé marně opakovaně upozorňovali na nekoncepční práci a ignorování názorů pracovní skupiny, kterou samotná koalice na minulém zastupitelstvu vytvořila.

Zastupitelé klubu STAROSTOVÉ A NEZÁVISLÍ (STAN) s podporou KOA, KDU-ČSL a TOP 09

Zastupitelé klubu STAROSTOVÉ A NEZÁVISLÍ (STAN) s podporou KOA, KDU-ČSL a TOP 09

Přinejmenším jako velice nestandardní se dá označit způsob, kterým Jaroslav Bradáč, radní pro školství, pracovní skupinu řídil a jak informoval o jejích výstupech. Zatímco podstatné informace o názorech členů zveřejněny nebyly, zavádějící věty o neužitečnosti a zbytečnosti pracovní skupiny ano.

Petr Zahradníček, krajský zastupitel a místostarosta Lokte upřesňuje: „Koalice si odhlasovala, že do konce dubna vznikne koncepční dokument pro celé školství. Absolutně nerozumím tomu, proč bylo nutné na začátek školské reformy obětovat školy v Lokti a Nejdku, většinou se to totiž dělá obráceně, nejdříve koncepce, potom jednotlivé kroky.“

Zarážející je především pokoutný způsob, kterým bylo rušení škol prosazováno. Ačkoli neměly být podnikány žádné kroky do doby, než budou známy výsledky pracovní skupiny, na jednání zastupitelstva vyšlo, při přímém dotazu na radního Bradáče, najevo, že již podnikal aktivní kroky na ministerstvu školství, které vedou k uzavření škol v Nejdku a Lokti. Ukázalo se tak, že celá záležitost byla krajským vedením již dopředu domluvena a sebevědomě prosazována, bez ohledu a respektu k zastupitelům. Obdobná reforma, schválená tento týden v Královéhradeckém kraji, byla připravována tamní komisí rady rok, za průběžné komunikace se starosty dotčených obcí a měst.

Jan Horník, krajský zastupitel a starosta Božího Daru uzavírá: „O tom, že krajské střední školství není v dobré kondici už se ví hodně dlouho. První ránu mu zasadil Kamil Řezníček, když naprosto nekoncepčně zrušil odborné školy v Královském Poříčí a v Abertamech a prosadil výuku v centralizovaných školách velkých měst kraje. Jeho „dílo“ teď dokončuje radní Bradáč s hejtmankou Vildumetzovou zrušením škol v Dalovicích a Horním Slavkově a de facto i v Lokti a Nejdku. Jedná se spíš o školy rodinného typu, v kterých jsou vztahy studentů a učitelů většinově na úplně jiné kvalitativní úrovni než na velkých školských konglomerátech. Takovéto direktivní a nevratné vykořeňování venkovského prostoru si svého času nedovolili udělat ani komunisti před rokem 1990. Teď se tak děje s jejich otevřenou podporou krajské koalici za to, že jim bylo umožněno vykonávat předsednickou funkci u finančního a kontrolního výboru kraje. Proto nehledejme v konaných krocích krajských radních s podporou KSČM pražádnou logiku a už vůbec ne ve školství. Celou dobu, co jsem krajským zastupitelem, prosazuji uplatňování principu upřednostňování kvality nad kvantitou. To znamená třídy s menším počtem studentů, s možností individuálnějšího přístupu předávání vědění. Všechny dosavadní krajské koalice včetně té současné, to dlouhodobě odmítají, a přitom to není skoro o ničem jiném než do středních škol přidat několik desítek milionů např. z letošního očekávaného čtvrtmiliardového přebytku krajského rozpočtu."

Takovýto vánoční dárek si odborné školy v Dalovicích, Horním Slavkově, Lokti a Nejdku skutečně nezasloužily, a už vůbec ne jejich studenti, pedagogové a ostatní zaměstnanci.

Autor: