Hlavní stránka Regiony Jihomoravský kraj Znojemský patriot Jiří Kacetl

Znojemský patriot Jiří Kacetl

12. 10. 2017

Znojemský patriot Jiří Kacetl

Znojemský patriot Jiří Kacetl

Na čem teď pracujete?
Jako historik ve znojemském muzeu je mým dlouhodobým úkolem mapovat regionální dějiny obcí na Znojemsku. Od roku 2014 mi ale nejvíce času bere výzkum zaměřený na dopad první světové války na život obyvatel ve zdejším kraji. 

Co se Vám za Vašeho vedení podařilo, co byste rád vypíchl?
Moje politická práce se odvíjí od funkce zastupitele města Znojma. Tím jsem se stal v roce 2006 a hned první čtyři roky jsem mohl být i neuvolněným radním. Snažil jsem se přijít s řadou myšlenek a projektů k obnově zanedbaných částí města či k podpoře tehdy naprosto spícího cestovního ruchu ve městě. Řada věcí se podařila, řada ale zůstala připravena v šuplíku na další volební období, ale to už nevyšlo, hlasy voličů nás v roce 2010 poslaly do opozice.

Co chcete ještě stihnout?
Z opozice jsou pochopitelně moje možnosti ovlivňovat dění ve městě minimální. Pokud v budoucnosti naše kandidátka v komunálních volbách dostane od voličů podporu, rádi bychom se zaměřili na další rozhýbávání nabídek cestovního ruchu ve Znojmě, neboť je to pro naše město asi nejperspektivnější hospodářské odvětví. Mým největším snem je proměnit areál slavného přemyslovského znojemského hradu v kulturní a společenské centrum města. Takové totiž městu již několik desetiletí zoufale chybí. 

Proč jste se rozhodl jít do politiky? 
Bylo to roku 2004. Byla to především nespokojenost s tím, jak tehdy bylo město Znojmo spravováno. A po sedmi letech v opozici (2010-2017) musím říct, že ta nespokojenost je nyní ještě větší než tehdy na počátku. Ve vedení města Znojma nejsou bohužel lidé vzdělaní ani lidé s patřičnou vizí pro město. 

Proč jdete do parlamentních voleb?
Znojemsko již skoro dvacet let nemá středo-pravicového poslance. Dosavadní poslanci či senátoři pocházejí z řad komunistů či sociálních demokratů. A ti pro náš region mnoho neudělali. Podívejte se například na tristní stav silnic a zejména železnic na našem okrese či na demografický odliv. To bychom chtěli zvrátit.
 
Proč jdete v dresu Starostů a nezávislých?
V politickém středu a na pravici je politické hnutí STAN jednou z mála slušných a poctivých možností, koho v této republice volit. Důraz ve volebním programu je kladen na decentralizaci státu, tedy oslabení "všemocných" ministerských úředníků v Praze a delegování jejich pravomocí na nižší úroveň. Mým osobním snem je postupná demontáž krajského zřízení a návrat k historickým zemím, okresům a silným obcím, podobně jak to dobře fungovalo před nástupem komunistů k moci v roce 1948.  

Koníčky/zajímavosti o Vás?
Historie a cizí jazyky, to je moje profese i koníček. Jinak rodina, pěší turistika, plavání, kolo.

Morální vzor pro dnešní dobu?
Ježíš Kristus. V politickém ohledu kníže sv. Václav, ústřední patron českých zemí i naší moravské církevní provincie. Z historicky bližších je to blahoslavený císař a král Karel, poslední král český a markrabě moravský.

Co je podle vás potřeba udělat, aby se v zemi žilo lépe?
Jsem liberálním konzervativcem. Tudíž se domnívám, že současný evropský bezbřehý liberalismus nemůže trvat věčně a že se musíme vrátit k některým tradičním hodnotám, které v minulosti dobře fungovaly, leč byly v průběhu 20. století nahrazeny sociálními experimenty. Těmi tradičními hodnotami jsou rodina, víra, občanská společnost, rodná obec, rodný kraj, rodná země. Z hlediska mezinárodní politiky je nutné, abychom zůstali součástí Evropské unie  a snažili se ji zevnitř reformovat k lepšímu, navenek mnohem lépe obranyschopnějšímu celku.

Kdybyste se stal po volbách poslancem, co byste dělal jinak?
Svoji pozornost bych zaměřil především na zlepšení dopravního napojení Znojemska na celostátní silniční a železniční síť a na opravu zanedbaných kulturních památek (znojemský hrad, loucký klášter, zámky v Krumlově, Uherčicích a Jaroslavicích...). 

Jaké dáváte Starostům šance a proč?
Věřím, že získáme poslanecká křesla a že se budeme moci podílet v koalici s programově spřízněnými stranami na nové vládě v této republice. Moc bych si to přál a doufám, že voliči to chtějí též. 

Autor: Martin Habáň