Hlavní stránka Regiony Jihomoravský kraj Vyškov nechá opravit střechu bývalé synagogy

Vyškov nechá opravit střechu bývalé synagogy

25. 10. 2020

Vyškov nechá opravit střechu bývalé synagogy, plechová střešní krytina na objektu už je takzvaně dožilá, poškozený je i krov a další její části. Oprava přijde bezmála na 3,9 milionu korun, hotovo by mělo být na konci února 2021.

 

Josef Kachlík, místostarosta Vyškova

Josef Kachlík, místostarosta Vyškova

V tiskové zprávě to uvedl mluvčí radnice Michal Kočí.

Synagoga byla výjimečná tím, že je přímo na náměstí. Židovské modlitebny bývaly stavěné v ústraní nebo alespoň v bočních ulicích, na náměstích zřídka. Loni ji Ministerstvo kultury prohlásilo za kulturní památku.

Objekt byl postaven v roce 1885 v maurském stylu s bohatě členěnou fasádou. Má neckovou střechu, strop je plochý, avšak opatřený mohutnými fabiony tvořícími v interiéru „falešnou“ klenbu. Autor je neznámý. „Bývalá synagoga si větší investici rozhodně zaslouží. Zhruba poslední dekádu řemeslníci každoročně vyspravili střechu pokaždé přibližně v padesátitisícovém rozsahu, takový postup se už ale pro celkově se zhoršující stav ukázal jako neudržitelný. A samozřejmě ve výsledku neefektivní,“ uvedl místostarosta Josef Kachlík (Volba pro město).

Investiční akce obnáší opravu krovu, která spočívá ve výměně dožilých částí a jejich nahrazení replikami. Řemeslníci také vymění bednění střechy a střešní krytinu, nově bude z měděného plechu. V rámci oprav klempířských prvků se zaměří na odvod srážkových vod tak, aby nezatékalo mezi bývalou synagogu a sousední objekt.

Součástí investiční akce je i oprava podbití a omítek stropu v místech poškození. „V této souvislosti necháme provést průzkum omítkových a nátěrových vrstev, který potvrdí, nebo vyloučí dřívější existenci případné dekorativní výmalby,“ uvedl referent pro památkovou péči městského úřadu Petr Bařinka.

Město na opravu získalo dotaci 800.000 korun z Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón Ministerstva kultury. Celková výše investice je bezmála 3,9 milionu korun.

Na základě smlouvy o výpůjčce budova nyní slouží Církvi československé husitské. Je nicméně snahou ji více otevřít veřejnosti. Nabízí se i pořádání koncertů nebo pořádání výstav.

Původnímu účelu synagoga nesloužila dlouho. Už v meziválečném období ji židovská obec prodala městu, které v ní zřídilo muzeum, po druhé světové válce se přizpůsobila potřebám Církve československé husitské. Na počátku devadesátých let město nechalo opravit fasádu, interiér pak v roce 2002.

Zdroj: seznamzprávy.cz