Hlavní stránka Regiony Jihomoravský kraj „Vyschlé“ obce ruší plány

„Vyschlé“ obce ruší plány

18. 5. 2020

Kvůli koronaviru vesnice i města přicházejí o příjmy od státu a kraje, investice musí odsunout.

Starostka Morkůvek Brigita Petrášová (STAN).

Starostka Morkůvek Brigita Petrášová (STAN).

V Morkůvkách na Břeclavsku, kde žije necelá pětistovka obyvatel, se chtěli letos pustit do obnovy rybníka v místě, kde v minulosti skutečně stál. Na investici za 17 milionů mají hotový projekt, jenže taková akce je nad možnosti rozpočtu malé obce. Její roční příjmy se pohybují kolem sedmi milionů, teď navíc musí počítat s tím, že jich bude kvůli koronavirové krizi méně. Chtěli žádat o dotaci, jenže ani tou si dnes nemohou být jistí. „Už počítám s tím, že plán o rok až dva posuneme,“ poznamenala starostka Brigita Petrášová (STAN).
V podobné nejistotě se ocitli takřka všichni starostové v Jihomoravském kraji. Například i Zdeněk Peša (SNK) z Olešnice na Blanensku, který počítal s příspěvkem od státu na vodovod. „Kdybychom ty peníze nedostali, dost by nás to bolelo,“ sdělil Peša.
Sice jde podle něj zhruba „jen“ o milionovou částku, je nutné ale vnímat i fakt, že příjmy ani ne dvoutisícového města nedosáhnou původních předpokladů.
I starostka Morkůvek odhaduje letošní výpadek v rozpočtu na milion korun, další manko nicméně lze čekat. A to i ze strany Jihomoravského kraje, který desítky milionů posílá obcím v nejrůznějších dotacích, jež však kvůli výdajům na pandemii nedávno kompletně pozastavil až do září. „Kromě nižších příjmů musíme počítat se zvýšenými výdaji ve zdravotnictví nebo v dopravě.
Oslovili jsme proto starosty, aby se pokusili přehodnotit své požadavky a omezili je na nezbytně nutné,“ vysvětlil jihomoravský hejtman Bohumil Šimek (ANO).
V Morkůvkách žádali o 250 tisíc na opravu víceúčelové budovy, několik desítek tisíc z podpory venkovských prodejen a také chtěli získat 150 tisíc na opravu kříže na hřbitově. „Dohromady je to zhruba půl milionu,“ vyčíslila Petrášová nejistotu, s níž bojují i mnozí další.
Krizová spirála se roztáčí. Starosta Velatic na Brněnsku s necelými 800 obyvateli a také krajský opoziční zastupitel Jan Grolich (KDU-ČSL) proto nyní tlačí na vedení kraje, aby uvolnilo čerpání alespoň z některých fondů. „Pozastavení chápu, ale do září čekat nemůžeme. To je chyba.
Rozhodnutí, jak to se všemi dotacemi bude, musí padnout nejpozději v půli června,“ prohlásil Grolich. Sám chce od kraje pro svoji obec získat 250 tisíc na další etapu oprav kulturního domu.
V investicích přesto škrtat nehodlá. „Máme rezervy, ze kterých jsme stejně chtěli brát. Kvůli výpadku příjmů od státu to bude asi o milion víc,“ řekl. Podobně má na účtech rezervy i Olešnice. S čím tady však už nezačali, to odloží. „Počká oprava havarijního stavu rozhledny i nákup mobiliáře, na který jsme žádali peníze v dotaci od kraje,“ přidal Peša s tím, že v tomto případě nejde o zásadní odklady.
Omezí-li však jihomoravské obce investice, nebudou mít místní firmy práci a tedy ani peníze na výplaty pro svoje lidi. A na to upozorňuje i Svaz měst a obcí. Nechce dopustit krachy kvůli výpadku zakázek od obcí a roztočení krizové spirály nezaměstnanosti. „Stát teď musí připravit škálu podpůrných programů či dotačních výzev a využít evropské peníze. Jsou to totiž právě obce a města, která mohou svými investicemi podržet ekonomiku celého státu,“ řekl předseda svazu a starosta Kyjova František Lukl (Starostové pro jižní Moravu). I on v rozpočtu města některé akce odsouvá.
Kvůli sporům o dotace od Jihomoravského kraje se už sešel s hejtmanem, zatím však příliš úspěšný nebyl. „Bohužel dotace jsou pozastaveny, tedy kromě jedné oblasti programu rozvoje venkova,“ sdělil.
Podle něj se bohužel ani nelze divit, když kraje stejně jako obce mohou kromě očekávaného výpadku příjmů přijít o peníze i tím, že s další částí počítá stát jako s kompenzačním bonusem pro živnostníky. „Je třeba vyčkat, jestli se nám podaří přesvědčit poslance, aby podpořili senátní návrh, že kompenzace půjdou jen ze státního rozpočtu,“ prohlásil Lukl. Pro Jihomoravský kraj by to podle něj jinak byl výpadek další půl miliardy k dnes už odhadované miliardě nižších příjmů.
„Musíme počítat i se zvýšenými výdaji ve zdravotnictví nebo v dopravě. Oslovili jsme proto starosty, aby přehodnotili své požadavky a omezili je na nezbytně nutné.“

Zdroj: MF DNES