Hlavní stránka Regiony Jihomoravský kraj Ve vládě přestaneme rozhazovat a rozjedeme investice do budoucnosti

Ve vládě přestaneme rozhazovat a rozjedeme investice do budoucnosti

13. 9. 2021

Neuvěřitelných 390 miliard korun! Tak vysoký je schodek státního rozpočtu navržený vládou Andreje Babiše pro rok 2022. Ta si z rostoucího státního dluhu starost nedělá a vesele rozhazuje dál. Přitom podle nejnovějších analýz narazí Česko na tzv. dluhovou brzdu už za 2,5 roku. To by znamenalo masivní zvýšení daní, nebo radikální omezení státních výdajů. Koalice Pirátů a Starostů má jasný plán, jak tohle riziko odvrátit a začít hospodařit šetrně a efektivně.

Ve vládě přestaneme rozhazovat a rozjedeme investice do budoucnosti

Ve vládě přestaneme rozhazovat a rozjedeme investice do budoucnosti

Státní kasu přeorientujeme na návratné a udržitelné investice na úkor populistického rozhazování. Do investic nasměrujeme minimálně 10 procent rozpočtu a budeme pečlivě vyhodnocovat efektivitu výdajů. Každý občan navíc na internetu uvidí, jak přesně stát hospodaří. Bilanci rozpočtu vylepšíme větším zapojením lidí na legální trh práce, osekáním daňových výjimek, lepším výběrem daní i rychlejším růstem ekonomiky.

Máme na to jak energii, tak zkušenosti. Starostové dokážou dlouhodobě hospodařit s rozpočty samospráv bez velkých dluhů, je na čase přenést jejich zodpovědnost do složitějších, ale o to podstatnějších podmínek celého státu. Třeba obec Radějov hospodaří každoročně s několikamilionovými přebytky, které pak investuje do rozvoje. Její starosta a náš koaliční kandidát Martin Hájek díky tomu v obci postavil čističku odpadních vod, sítě komunikací či multifunkční hřiště.

„K rozpočtu obce přistupuji podobně jako k rozpočtu domácnosti. Musí se dostat na všechny nezbytné výdaje, ale zároveň musíme myslet i na budoucnost. Co je však zásadní – je nutné se vyvarovat nesmyslnému zadlužování. Státní úroveň má za úkol vyvažovat více zájmů a řešit více problémů, ale stojí na stejných principech. Nebo by aspoň měla stát,“ říká náš kandidát a starosta Radějova Martin Hájek.

Jak přesně plánujeme zastavit plýtvání si přečtěte na našem koaličním webu.

 

Autor: Martin Vérteši