Hlavní stránka Regiony Jihomoravský kraj Ve sněmovně chceme systémově zreformovat české školství

Ve sněmovně chceme systémově zreformovat české školství

26. 8. 2021

České školství se motá v kruhu jednorázových a nepromyšlených změn. Přitom to, co akutně potřebuje, je pravý opak – systémová reforma. Piráti a Starostové proto přicházejí s ucelenou vizí, která zahrnuje modernizaci obsahu vzdělávání, revizi přijímacích zkoušek a maturit či posilování atraktivity výuky. Vzdělávání se musí stát skutečnou přípravou pro život v moderní společnosti. Detaily rozpracoval náš brněnský senátor Mikuláš Bek.

Ve sněmovně chceme systémově zreformovat české školství

Ve sněmovně chceme systémově zreformovat české školství

Vzdělávací systém je zatuhlý a nezvládá reagovat na potřeby rychle se měnící společnosti a žáků. Série dobře mířených změn by to přitom mohla efektivně změnit. Změna se však nesmí týkat pouze obsahu, ale také celkového systému. Je důležité změnit  financování škol tak, aby byl proces transparentní a na jeho konci byl spravedlivý a stálý přísun peněz ze státního rozpočtu.

„Měl by vzniknout nový typ střední školy, který zkombinuje gymnaziální a odborné vzdělání. Umožní studentům, aby v průběhu studia na střední škole získali vstupní znalosti a dovednosti jak pro odbornou kariéru hned po střední škole, tak pro profese, které vyžadují další vzdělávání. Nesmíme žáky nutit dělat zásadní rozhodnutí o budoucí kariéře ještě před vstupem na střední školu bez možnosti pozdější změny,” nastínil dnes na tiskové konferenci náš senátor a člen koaličního vládního týmu pro oblast školství Mikuláš Bek.

Vzdělávání je v našich očích skutečnou prioritou. Podrobnou vizi našich expertů si přečtěte na webu.

Autor: Martin Vérteši