Hlavní stránka Regiony Jihomoravský kraj U Vyškova vznikne mokřad. Nový domov tady najdou rostliny i živočichové

U Vyškova vznikne mokřad. Nový domov tady najdou rostliny i živočichové

25. 3. 2021

Nové prostředí k rozvoji nalezne řada druhů obojživelníků a rostlin v mokřadu, který vznikne poblíž Vyškova mezi dálničním převaděčem a rybníkem Kačenec v lokalitě známé jako Padělky.

Mokřad vznikne poblíž Vyškova mezi dálničním převaděčem a rybníkem Kačenec. Převzato z webu vyskovsky.denik.cz

Mokřad vznikne poblíž Vyškova mezi dálničním převaděčem a rybníkem Kačenec. Převzato z webu vyskovsky.denik.cz

„Chystanými kroky posílíme přirozené funkce krajiny. Plochy, které patří městu, jsou z větší části neobhospodařovatelné z důvodu zamokření,“ vysvětloval vyškovský místostarosta Josef Kachlík.

Situace se suchem je podle něj v krajině stále špatná. „Výstavbou mokřadu vytvoříme důležitý biotop pro existenci řady vodních a mokřadních živočichů a rostlin. Nezapomeneme na nejrůznější lavičky, hráze nebo mostky,“ doplnil Kachlík.

Město využije dotaci ve výši necelých tří milionů korun. Definitivní cenu projektu i termíny přípravy ale zástupci radnice oznámí až po výběru dodavatele.

Po levé straně Lulečského potoka vzniknou tůně, zatímco po druhé straně pak mokřad. „Je to skvělý počin. Zrovna včera, když jsem jel poblíž, jsem si říkal, že tam vzniká docela malebná divočina,“ ocenil nápad třeba Emil Poul.

Plazům nebo obojživelníkům v lokalitě poslouží kameny a kmeny jako místa úkrytu, zimování a lovu potravy. „Ptáci pak využijí hromady klestí jako hnízdiště a místa sběru potravy. Brouci zase upotřebí ponechané padlé kmeny k rozmnožování,“ dodal vedoucí odboru životního prostředí Jiří Kutálek.

Zdroj: https://vyskovsky.denik.cz/