Hlavní stránka Regiony Jihomoravský kraj Tři týdny po tornádu na Hodonínsku: Jaký je stav?

Tři týdny po tornádu na Hodonínsku: Jaký je stav?

19. 7. 2021

Jaká je situace v tornádem zasažených obcích na Hodonísku tři týdny poté? Sutiny jsou odklizeny, místní se teď zabývají vyplňováním žádostí o finanční pomoc. Naše poslankyně Jana Krutáková upozorňuje, že nejde o tak jednoduchý proces, jak je předestíráno. Nadále jsou také potřeba dobrovolníci.

Tři týdny po tornádu na Hodonínsku: Jaký je stav?

Tři týdny po tornádu na Hodonínsku: Jaký je stav?

Z větší části obcí se již povedlo odvézt sutiny a demolice byly téměř ukončeny. Celkem bylo nutné srovnat se zemí zhruba 10 % poškozených budov. „U nás v Moravské Nové Vsi myslím chybí rozebrat ještě tři domy," říká naše poslankyně Jana Krutáková, která přímo na místě bydlí. Jedním dechem však dodává, že opravy kvapně pokračují. V zasažených oblastech obnovují řemeslníci a dobrovolníci zejména střechy, které byly mnohdy úplně zničeny.

Obce nadále vytrvale pracují na opravě veřejných budov a to zejména škol, aby se děti měly co nejdříve kam vrátit. Pomoc státu se projevila především v podobě skvělé práce IZS. Bylo skutečně vidět, že v Jihomoravském kraji zasahovali profesionálové. Rozhodně jim patří obrovské díky!

Dále pak byla prostřednictvím Úřadu práce poskytnuta okamžitá finanční pomoc postiženým domácnostem ve výši 58 000 Kč. Velký problém je však s vyplňováním žádostí v programu „ŽIVEL" a s dodáváním podkladů. Zdaleka totiž nestačí jeden papír, jak je někdy předestíráno.

„Jenom týden trvalo vyjasnit, jaké posudky jsou potřeba a zda je nutné je stvrdit kulatým razítkem. Pravdou ale je, že s vyplňováním pomáhají sami pracovníci Ministerstva pro místní rozvoj, stavebních úřadů a MAS," dodává Jana Krutáková.

Lékaři ordinují ve vojenských stanech

Občanská vybavenost zasažených obcí se pomalu vrací do normálu. V Moravské Nové Vsi byly zničeny všechny ordinace, proto praktický a dětský lékař ordinují v dopoledních hodinách ve vojenských stanech.

„Jsem rád, že ordinace praktických lékařů již fungují alespoň v provizorních prostorách. Prevence je totiž naprosto zásadní. Stejně jako blízkost mezi lékařem a jeho pacienty, která hraje velmi důležitou roli i po psychické stránce," říká náš senátor a lékař Karel Zitterbart.

Pošta pak funguje jako pojízdná od pondělí do pátku vždy na tři hodiny. Obchody v centru obcí zatím obnoveny nebyly, ale nedaleko centra každé z obcí je zpravidla nepoškozený obchod, který je dostatečně zásobený a lidé jej mohou navštívit.

Také už dochází k úbytku dobrovolníků, jejich pomoc je však stále potřeba. Pokud tedy máte čas a chuť, neváhejte se obrátit na kontaktní centra jednotlivých zasažených obcí. Předem děkujeme!

Kontakty na koordinátory dobrovolníků:

  • Mikulčice - 773 642 895
  • Lužice - 601 690 046
  • Moravská Nová Ves 773 011 659
  • Hrušky - 606 670 527

Autor: Martin Vérteši