Hlavní stránka Regiony Jihomoravský kraj Tiskové zprávy STAN JMK si připomenul půlstoletí od masakru v Brně.

STAN JMK si připomenul půlstoletí od masakru v Brně.

26. 8. 2019

21.8. uplynulo 50 let od smrti dvou mladých lidí. Protesty během prvního výročí okupace vojsky SSSR a "spřátelených" zemí východního bloku byly krvavě rozprášeny. Osmnáctiletá Danuše Muzikářová a o deset let starší Josef Valihrach už se domů nevrátili.

Poslankyně STAN Jana Krutáková a členová Mladých starostů a nezávislých u pamětní desky zastřeleného Josefa Valihracha.

Poslankyně STAN Jana Krutáková a členová Mladých starostů a nezávislých u pamětní desky zastřeleného Josefa Valihracha.

Na letošní 50. výročí smutných událostí se vydala uctít památku obětí poslankyně Jana Krutáková a členové Mladých starostů a nezávislých Jakub Krainer, Lukáš Gross a Filip Slaný. Vydali se po stopách, které na jediný den připravil pro širokou veřejnost spolek Společně Brno.

"Chceme poděkovat organizátorům i všem lidem, kteří si vzpomněli a přišli si připomenout dva zbytečně ztracené mladé životy," řekla Jana Krutáková. V doprovodu mladých spolustraníků navštívila obě pamětní desky Danuše Muzikářové i Josefa Valihracha a věnovala jim tichou vzpomínku.

"I když je to už půlstoletí, potkala jsem tu dnes přímé aktéry těch událostí, ale i mladé lidi. Je dobře, že si okupaci i její oběti stále připomínáme. Něco takového už nesmíme nikdy připustit," dodala Krutáková.

Příběh dívky, která nešla na demonstraci

„Všichni, s nimiž jsem mluvila, na ni vzpomínají jako na usměvavé, veselé děvče. Hrála ochotnicky divadlo, byla výtvarně nadaná, jak je patrné na kresbách v jejím deníku. Vyučila se pánskou krejčovou a na radu své mistrové zvažovala, zda se má přihlásit ke studiu módního návrhářství,“ popsala pro Lidové noviny publicistka Věra Sečkářová, která osud Danky, jak jí doma říkali, mapovala. Byla navíc šťastně zasnoubená, takže si určitě plánovala další život po boku milovaného muže.

Ve čtvrtek 21. srpna 1969 nešla do města na demonstraci k prvnímu výročí okupace. Se sestrou mířila za kamarádkou, aby domluvily plánovaný výlet. „Shodou náhod potkal Jaroslav Muzikář obě své dcery nedaleko hotelu Continental, tedy kousek od místa budoucí tragédie. Prosil je, aby se vrátily domů, protože chvíli předtím procházel centrem Brna a viděl, jak příslušníci SNB a Lidových milic uzavírají ulice. Danka a Jaroslava ho ale přemluvily s tím, že se brzy vrátí. Rozloučili se, sestry pokračovaly dál do města, otec domů,“ popisuje Sečkářová.

Ve středu Brna demonstrovaly tisíce lidí. Veřejná bezpečnost vyhlásila stoprocentní pohotovost už od rána. Kolem poledne dav v historickém jádru „usměrnili“ příslušníci VB vodním dělem a slzným plynem, později si nechali přivézt ještě jedno dělo, obrněné transportéry a nákladní auta s pískem. Padaly výstřely „do vzduchu a na výstrahu“, připustili zástupci ozbrojených složek později.

Bacha, to jsou ostrý!

Domů se kolem osmé večer vrátila jen Jaroslava. Kde je sestra, netušila. Demonstranti na dnešním Moravském náměstí v panice a ve strachu před policisty, vojáky a milicionáři od sebe sestry oddělili. Ve strachu o nejstarší dceru se tak Muzikářovi přes zákaz vycházení vydali ven. „Z jedné služebny VB je poslali na druhou, kde se dozvěděli, že prý ,v úrazovce nějakou mrtvou holku mají‘. Danka ležela na nosítkách, přikrytá prostěradlem, vedle na stolku byl její řetízek, hodinky a šaty v uzlíčku,“ pokračuje Sečkářová.

Podle lékařů zemřela takřka vzápětí po zásahu. Kulka ráže 7,65 mm jí pronikla zezadu do hlavy: „A pak někdo zakřičel: ,Bacha, to jsou ostrý!‘ Lidé prchali do bočních ulic, já jsem byl mezi těmi, kteří běželi po ulici 9. května směrem ke kavárně Bellevue. Už jsme byli skoro na náměstí, když jsem se ohlédl a uviděl spadnout dívku, která běžela kousek za mnou. Na tom jejím pádu bylo divné, že měla ruce pod tělem, při běžném zakopnutí každý člověk z popudu sebezáchovy dá ruce před sebe,“ popsal později jeden z přímých svědků Danuščiny smrti Alois Kocourek v publikaci Divoký západ si z našeho státu dělat nedáme. Nezkoumal, zda dívka se zkrvaveným obličejem vůbec žije, naložil ji do auta, které kdosi přistavil, a to ji odvezlo do nemocnice.

Policie nechtěla, aby pohřeb byl veřejný. Snažila se zabránit i tomu, aby rodiče dali na parte dceřinu fotku. Smuteční oznámení ale stihlpan Muzikář vyzvednout z tiskárny a roznosit dřív, než mu je zabavili. Obřadu na ústředním hřbitově se zúčastnily stovky lidí – pod dohledem StB.

Vrah neznámý

Vyšetřování se rozběhlo vzápětí po Dančině smrti, ale od počátku nebylo razantní. „Tehdy ještě asi bylo reálné vraha vypátrat, například podle výrobních čísel zbraní. Ale nebyla politická vůle, pokud vím, jeden z vyšetřovatelů, který se ,moc ptal‘, dokonce málem dostal stranickou důtku,“ připomíná historik Moravského zemského muzea Jan Břečka, který se věnuje událostem roku 1968 a 1969 v moravské metropoli. Zanedlouho přikázal městský a krajský výbor KSČ pátrání zastavit.

„Pan Muzikář ale dál hledal na vlastní pěst, sháněl svědky, chytal se každého stébla naděje, že vraha dcery odhalí a že ho stihne trest. Krátce po listopadu 1989 podal znovu trestní oznámení. Nové vyšetřování bylo důkladné, závěrečná zpráva je vyčerpávající, ale asi ani to nemohlo vést k dopadení vraha. Některé dokumenty byly úmyslně zlikvidovány,“ poukazuje na neúprosný čas Břečka. „Vyslechl jsem snad stovky svědků – vojáky, milicionáře, tipovalo se, prošetřovaly se různé anonymy, spis měl snad metr, ale vše bezvýsledně. Pachatel zůstal neznámý a případ byl v roce 1996 odložen,“ konstatuje i vyšetřovatel Petr Dyntera z Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu. „Od chvíle, kdy se materiály uložily do archivu, se nikdo neozval, ani žádný z anonymů. Nikoho to už nezajímá, vyřízená věc.“

Výpovědi se shodovaly v označení potenciálního střelce: „Nedaleko kina Scala, kde Danuše zemřela, měl podle nich střílet do vzduchu značně vysoký muž s tmavými vlasy v uniformě VB s výložkami kapitána, ve věku asi třicet let. Krátce po střelbě měl přijet gazik, do kterého nastoupil a odjel,“ vylíčil Břečka. Tvrzení svědků vyvrátila původní verzi, podle níž měl střílet člen Lidových milic.

Rodiče Danuše Muzikářové již nežijí. Její otec celý život zasvětil pátrání po vrahovi své dcery. Marně.

Autor: Jakub Krainer