Hlavní stránka Regiony Jihomoravský kraj Tiskové zprávy Pracujeme na strategii pro rozvoj hospodářsky znevýhodněných částí kraje

Pracujeme na strategii pro rozvoj hospodářsky znevýhodněných částí kraje

17. 4. 2023

Na ty části kraje, které jsou podle analytiků hospodářsky znevýhodněné, se zaměří nová strategie, na které pracuje Radomír Pavlíček v čele Výboru pro regionální rozvoj. Jde přitom o klíčovou prioritu STAN na jižní Moravě.

Pracujeme na strategii pro rozvoj hospodářsky znevýhodněných částí kraje

Pracujeme na strategii pro rozvoj hospodářsky znevýhodněných částí kraje

Krajský výbor pro regionální rozvoj, v jehož čele stojí expert STAN na regionální rozvoj Radomír Pavlíček, právě pracuje na hospodářské strategii pro ty části Jihomoravského kraje, které jsou na tom strukturálně hůře než Brněnská metropolitní oblast.

„Analýzy ukazují, že rozdíly mezi Brněnskou metropolitní oblastí a zbytkem kraje se v čase prohlubují. Periferní regiony trpí odlivem mladých, horší vzdělaností či slabší podnikatelskou aktivitou. Jako kraj s tím musíme něco dělat a regionům pomoct," říká Radomír Pavlíček.

Právě rozvoj periferních částí kraje je jednou z programových priorit STAN v Jihomoravském kraji. Cílená opatření by měla zamířit například na Znojemsko, Hodonínsko či Vranovsko. Každý region však trápí jiné problémy.

Výbor pro regionální rozvoj bude v následujícím období zasedat přímo v těchto oblastech, první zasedání se uskutečnilo včera ve Znojmě. Výjezdní podoba zasedání by měla pomoct v identifikaci problémů jednotlivých oblastí kraje a v návrzích na cílená opatření.

Připravovaný balíček podpory se bude týkat zejména dopravní infrastruktury a obslužnosti území, dostupného bydlení, vzdělávání, podpory podnikání a inovací, podpory zaměstnanosti a rozvoje institucionálních kapacit.

Autor: Martin Vérteši