Hlavní stránka Regiony Jihomoravský kraj Tiskové zprávy Krajské dotace do regionálního rozvoje budou vyšší a obce je dostanou dříve

Krajské dotace do regionálního rozvoje budou vyšší a obce je dostanou dříve

30. 10. 2023

Pozitivní změny mohou očekávat obce v dotačních titulech, které k nim míří z úrovně kraje na regionální rozvoj. Pro rok 2024 se posouvají termíny, obce tak budou s penězi moct nakládat výrazně dříve. Celkově je na dotace také vyčleněno více peněz.

Krajské dotace do regionálního rozvoje budou vyšší a obce je dostanou dříve

Krajské dotace do regionálního rozvoje budou vyšší a obce je dostanou dříve

Krajské dotace, mířící na podporu regionálního rozvoje zdejších obcí, budou v roce 2024 vyšší a samosprávy s nimi budou moct nakládat výrazně dříve. S těmito pozitivními zprávami hlavně pro vedení samospráv přichází nyní Jihomoravský kraj.

„V předchozích letech byl harmonogram dotací nastaven tak, že se peníze na účtech obcí objevily nakonec až třeba v září. Letos jsou všechny termíny posunuté, takže by obce mohly s investičními penězi nakládat teoreticky i o několik měsíců dříve,“ vyzdvihuje předseda výboru pro regionální rozvoj a krajský zastupitel Radomír Pavlíček (STAN).

Odrazí se to ve všech klíčových termínech, například sběr žádostí bude ukončen už 8. ledna 2024, o přidělení dotací bude rozhodnuto do 29. února 2024.

Návrh rozpočtu Jihomoravského kraje pro příští rok počítá také s navýšením celkové částky, dedikované pro tyto dotace. Oproti roku 2023, kdy na ně kraj vyčlenil 54 milionů, půjde v roce 2024 o 65 milionů. Rozpočet budou ještě schvalovat zastupitelé na svém prosincovém zasedání.

„O zvýšení prostředků, které mohou jihomoravské obce čerpat na své projekty, jsme letos usilovali opravdu silně. Už jen inflační efekty obcím jejich záměry značně prodražují,“ doplnil Pavlíček.

Novinkou je také přechod na zcela elektronické podávání žádostí.

Autor: Martin Vérteši