Hlavní stránka Regiony Jihomoravský kraj Tiskové zprávy Brno masivně investuje do školství, vzniknou přístavby i úplně nová zařízení

Brno masivně investuje do školství, vzniknou přístavby i úplně nová zařízení

18. 9. 2023

V Brně se letos rozhýbala celá řada velkých investic, směřujících do školství. Úplně nové ZŠ a MŠ vzniknou v lokalitách Sadová a Nová Zbrojovka, přístavby vzniknou v Chrlicích, na Staňkově, v MŠ Michalova v Líšni a ZŠ Sirotkova v Žabovřeskách. Podle brněnské radní pro školství Ireny Matonohové přibydou celkově stovky míst ve školním i předškolním vzdělávání.

Brno masivně investuje do školství, vzniknou přístavby i úplně nová zařízení

Brno masivně investuje do školství, vzniknou přístavby i úplně nová zařízení

Stovky nových míst v mateřských i základních školách budou výsledkem několika velkých investic, se kterými už letos souhlasili brněnští zastupitelé. Všechny jsou součástí systematické snahy vedení města zvýšit kapacity škol a školek a zvyšovat také jejich komfort a kvalitu.

„Nejzásadnější jsou plány vzniku dvou úplně nových škol v rozvojových lokalitách Sadová a Nová Zbrojovka. V návaznosti na novou výstavbu jsou nová místa nezbytná. V Sadové vznikne základka s 18 třídami pro 540 dětí a mateřinka s 5 třídami pro 125 dětí při ulici Zaječí hora. V Nové Zbrojovce vznikne základka s 27 třídami pro 810 dětí a mateřinka s 2 třídami pro 50 dětí,“ upřesnila radní pro oblast školství Irena Matonohová (STAN).

Nová mateřská škola Maxík bude pak otevřena už letos v říjnu v ulici Nad Dědinou v Bystrci. Má kapacitu více než osmdesát míst, a kromě zázemí pro předškoláky má i univerzální místnost, využitelnou pro širokou veřejnost.

U dalších několika škol se budou stavět přístavby či nástavby. Zhotovitele už má vybraný projekt nástavby ZŠ a MŠ Jana Broskvy v Chrlicích, kde nově vznikne šest oddělení školní družiny, zázemí pro vychovatele a asistenty či výtah spojující všechna podlaží budovy prvního stupně.

Přístavby vzniknou také u MŠ Michalova v Líšni a ZŠ Sirotkova v Žabovřeskách. „MŠ Michalova má v současnosti tři třídy a do roka se rozroste o další dvě.  Máme už vybraného zhotovitele, z celkové ceny 57 milionů pokryje až 90 procent dotace z IROP. Na Sirotkově vznikne místo staré kotelny přístavba s novými odbornými učebnami a kabinety, stavba začala poklepáním základního kamene 31. srpna,“ přiblížila Matonohová.

Patnáct nových tříd, zázemí pro učitele a družina vzniknou také v přístavbě ZŠ Staňkova v Králově Poli. Rozšíření objektu bude třípatrové, detaily včetně časového harmonogramu prací čekají na zpracování investičního záměru.

Vedení města souhlasilo také se vznikem nové Scio školy na Šujanově náměstí či podalo žádost o podporu z Operačního programu Jan Amos Komenský na Místní akční plán rozvoje vzdělávání ve městě Brně. Zhruba 34 milionů korun by mělo pomoct posílit vzájemnou spolupráci škol a dalších vzdělávacích zařízení v Brně.

Autor: Martin Vérteši