Hlavní stránka Regiony Jihomoravský kraj Tento a příští víkend: Fašanky v Brně. Kudy pojede alegorický vůz a kde si pochutnáte na zabijačce? Poradíme!

Tento a příští víkend: Fašanky v Brně. Kudy pojede alegorický vůz a kde si pochutnáte na zabijačce? Poradíme!

21. 2. 2020

Fašank, masopust neboli ostatky je obdobím plným veselí, barevných maškar, zpěvu, tance a lidí, kteří se chtějí bavit, zapomenout na zimu. Jedná se o významnou lidovou tradici, která bývala v minulosti spojena s předělem hospodářského roku a s nástupem postního předvelikonočního období. V Brně bude masopustní zábavě věnováno hned několik akcí během dvou posledních únorových víkendů.

Náměstek hejtmana za Starosty Martin Maleček zahájí Masopust v Bronxu v sobotu 29.2. ve 14:30 na náměstíčku Pod Platany.

Náměstek hejtmana za Starosty Martin Maleček zahájí Masopust v Bronxu v sobotu 29.2. ve 14:30 na náměstíčku Pod Platany.

1. Masopust a žebětínská zabijačka

V Žebětíně se nepotěší jen oko diváka, ale i jeho chuťové buňky. Maškarní masopustní průvod vyjde v sobotu 22. února ve 13. hodin z Křivánkova náměstí a od 15 hodin budou ve venkovních prostorách u Žebětínského dvora nachystány zabijačkové hody. „ Akce se v novodobé historii Žebětína koná již podvanácté. Zabíjačkové pohoštění při masopustu teprve třetím rokem,“ upřesňuje místostarostka Dana Bartoňková. Mezi 16. a 17. hodinou přijde masopustní průvod na náměstí u Katolického domu a bude slavnostně „pochována basa“.

 

2. Líšeňské ostatky

Masopust v Komíně začíná v sobotu 22. února přesně v 13:45. Dvě hodiny bude pochodovat tradiční průvod maškar od ulice Kubelíkovy až na náměstí Karla IV. Od 16. hodiny se koná program pro děti i dospělé na nádvoří a v obřadní síni líšeňského zámku. Vystoupí národopisný soubor Líšňáci a Líšeňská ostatková kapela. „ V obřadní síni zámku Belcredi se bude konat divadelní přestavení. Hrát bude divadelní spolek Marvánek Čertovskou pohádku," říká ředitelka Kulturního centra Líšeň Eva Svobodová. Součástí zábavy je i občerstvení, včetně domácí zabijačky. Večer od 19. hodiny začíná „Ostatková veselice“ pro dospělé, bude pochována basa a vše uzavře tombola. Vstup na odpolední zábavu je zdarma, večerní akce stojí sto korun na osobu.

 

3. Masopust v Bronxu

Druhý ročník lidové veselice, která proběhne 29. února v lokalitě brněnského Bronxu, se snaží zejména zapojit a oživit místní komunitu. Loňského ročníku se zúčastnily čtyři stovky lidí. „Zájem lidí byl nad naše očekávání. Kouzelné bylo, že se postupně do průvodu připojovaly maskované děti i dospělí z domů, které byly po cestě,” připomíná David Oplatek ze sdružení Tripitaka. Akce začíná srazem maskovaných a přípitkem starosty Brna-sever Martina Malečka od 14.30 na náměstíčku Pod platany. Maskovaný průvod se posléze za doprovodu Samba bandu a tanečnic z Piroš rouža vydá ulicemi Bratislavská, Stará, Francouzská. Unikátní alegorický vůz ponese obrovské srdce a komickou postavou „obžery“. Veselice skončí tam, kde začala a vyvrcholí symbolickým pochováváním basy od piva.

 

4. Komínské ostatky

Komínské ostatky začínají 29. února už dopoledne od 10 hodin, kdy průvod maškar vyjde od základní školy Pastviny. „Masopustné veselí začíná průvodem masek, který je určen pro děti i dospělé a potrvá až do půl třetí odpoledne,“ říká referentka městské části Brno-Komín Monika Marková. Pro děti je určen odpolední program v Sokolovně. „Od 14.30 hodin je připraveno divadelní představení divadla KUFR s pásmem, které bude trvat asi hodinu a půl,“ dodává referentka. V Sokolovně bude zábava pokračovat až do půlnoci. Od 19 hodiny zahraje kapela Galáni z Přibyslavic. Vyvrcholením večera bude pochovávání basy. Vstupné s maskou je 100 korun, bez masky 130 korun.

 

5. Fašank v Kníničkách

Kníničské ostatky se konají v sobotu 29. února od 13 hodin. Akce začne průvodem maškar obcím sraz je před místní tělocvičnou a od 15 hodin se koná karneval pro děti. Karnevalovým plesem bude provázet klaun a součástí programu bude nejen maškarní rej, ale i hudební hry a soutěže či dětské kouzlení. Vstupné na tuto odpolední akci je dobrovolné a občerstvení je zajištěno pro děti i rodiče. Večer od 19:30 hodin navazuje na program „ostatková zábava“ pro dospělé. K tanci zahraje kapela Melodikum. Vstupné na tuto část akce je 100 korun a její součástí je rovněž pochování basy.

Zdroj: Blesk.cz