Hlavní stránka Regiony Jihomoravský kraj Systém na podporu ekonomiky Corrency odložil start pilotního projektu v Kyjově kvůli vyhlášení dalšího nouzového stavu

Systém na podporu ekonomiky Corrency odložil start pilotního projektu v Kyjově kvůli vyhlášení dalšího nouzového stavu

19. 3. 2021

Občané jihomoravského Kyjova měli začít od 1. března platit speciální měnou na podporu lokální ekonomiky corrent. Start projektu se ale kvůli zpřísnění vládních opatření musel odložit.

Project Corrency odkládá start v Kyjově

Project Corrency odkládá start v Kyjově

„Velmi nás mrzí, že jsme plánovaný start museli odvolat. I když jsme plně připraveni projekt spustit a začít pomáhat, tak to bohužel rozhodnutí vlády a omezení, která nás všechny postihla v souvislosti s vyhrocenou koronavirovou krizí, neumožňují. Musíme teď držet všichni při sobě a zatáhnout znovu za brzdu,“ uvádí autor projektu Pepe Rafaj.

„Ještě v průběhu pátečního pozdního večera jsme se spojili s autory projektu Corrency a společně jsme se dohodli, že vše musíme odložit. Bohužel v této situaci nelze projekt zahájit a ani odhadnout přesné datum spuštění. Jakmile to okolnosti dovolí, podpora Kyjovákům bude spuštěna okamžitě,“ doplnil starosta města Kyjova František Lukl.

Corrent pomáhá občanům i obchodníkům nastartovat ekonomiku postiženou krizí. Princip spočívá v tom, že občané dostanou cílenou dotaci, tzv. drone money, které využijí například v horizontu 30 dnů u místních obchodníků. Občané sami vyberou, koho na trhu chtějí podpořit. Platbou u těchto obchodníků povzbudí celý region. Polovinu částky za nákup zaplatí darovanými correnty a druhou ze svého. Peníze se v místní ekonomice rychle protočí a díky spoluúčasti občanů se objem peněz v oběhu znásobí.

Potenciál obnovy místních ekonomik je tak ve srovnání s jinými formami dotací mnohonásobně vyšší a rychlejší.
Projekt vznikl jako reakce na první vlnu pandemie covidu. Uspěl v hackathonu Hack the Crisis, vyhlášeném agenturou CzechInvest a Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR (MPO). V rekordně krátkém čase vznikl systém, který je univerzálně použitelný nejen v České republice, ale i ve světě.

Od prosince se do kyjovského projektu zaregistrovalo 800 místních občanů a 40 kyjovských obchodníků.

Registrace budou nadále pokračovat. Zájemci o correnty se mohou průběžně hlásit na webu Kyjov.corrency.cz, na podatelně radnice nebo v kyjovském Infocentru.

Zdroj: Bankovnictví