Hlavní stránka Regiony Jihomoravský kraj Stavbu silnice I/73 zaplatí stát, první etapa by měla začít v roce 2026

Stavbu silnice I/73 zaplatí stát, první etapa by měla začít v roce 2026

15. 11. 2022

Ministr dopravy Martin Kupka během páteční návštěvy Kuřimi potvrdil, že stát počítá s financováním výstavby rychlostní silnice I/73. Při setkání se starosty obcí severně od Brna také shrnul plán, podle kterého by se mělo začít s výstavbou prvního úseku v roce 2026.

Stavbu silnice I/73 zaplatí stát, první etapa by měla začít v roce 2026

Stavbu silnice I/73 zaplatí stát, první etapa by měla začít v roce 2026

Plán výstavby ve třech fázích a financování ze státního rozpočtu. Tyto základní parametry budoucnosti silnice I/73 jsou výsledkem debaty ministra dopravy Martina Kupky se starosty obcí na sever od Brna a dalšími zapojenými aktéry. Jednání svolali starosta Kuřimi Drago Sukalovský a poslanec Josef Flek (oba STAN), kteří se snaží projekt posunout.

Plánovaná silnice protínající Pardubický a Jihomoravský kraj by denně přinesla až 30minutovou časovou úsporu pro cestující na Kuřimsku a v budoucnu by mohla propojit D1 s trasou na Polsko. Aktuálně se počítá s výstavbou rozdělenou do tří fází.

„První etapou výstavby bude úsek Bořitov-Svitávka, jehož výstavba by mohla započít v roce 2026. Druhou je severní úsek od Svitávky k D35 s plánovaným startem v roce 2028. Úsek od D1 přes Kuřim k Bořitovu včetně obchvatu Kuřimi by mohl být stavebně zahájen v roce 2030 a zprovozněn v roce 2034. Již v roce 2024 by mohlo začít řízení o vlivu stavby na životní prostředí,“ shrnul starosta Sukalovký.

Plány na výstavbu silnice (dříve označované jako D43) nejsou ničím novým, dlouhodobě její začátek brzdí protesty aktivistů či nesouhlas místních s trasováním. „Zásadní je, aby se stavbu podařilo naplánovat tak, aby byla co nejšetrnější k životnímu prostředí,“ podotkl ministr Kupka a zároveň potvrdil, že s financováním celé stavby počítá stát ze státního rozpočtu.

„Věřím a doufám, že práce na prvním úseku započnou podle plánu. Silnice má pro náš region obrovský význam a čím dříve se ji podaří postavit, tím lépe,“ myslí si poslanec Josef Flek, jenž je sám z Tišnova a dopravní situaci regionu tak zná z vlastní zkušenosti.

Autor: Martin Vérteši