Hlavní stránka Regiony Jihomoravský kraj Státní vyznamenání obdržel Martin Hrbáč z Veselí n. Moravou. Na návrh poslance Hájka

Státní vyznamenání obdržel Martin Hrbáč z Veselí n. Moravou. Na návrh poslance Hájka

2. 11. 2022

Na státní svátek 28. října udělil prezident Majstru Martinu Hrbáčovi na Pražském hradě Medaili Za zásluhy v oblasti kultury. Návrh na jeho ocenění přitom podal v Poslanecké sněmovně poslanec STAN a donedávna také starosta Radějova Martin Hájek.

Státní vyznamenání obdržel Martin Hrbáč z Veselí n. Moravou. Na návrh poslance Hájka

Státní vyznamenání obdržel Martin Hrbáč z Veselí n. Moravou. Na návrh poslance Hájka

Návrhy na propůjčení nebo udělení vyznamenání předkládají prezidentu republiky občané a organizace, Poslanecká sněmovna, Senát a vláda. Této možnosti využil také poslanec a ještě do nedávna současně starosta Radějova Martin Hájek (STAN), který v březnu předložil v Poslanecké sněmovně návrh na udělení státního vyznamenání v podobě Medaile Za zásluhy Majstru Martinu Hrbáčovi z Veselí nad Moravou. V létě pak poslanci tento návrh společně s dalšími třiceti třemi jmény schválili a předložili prezidentu republiky.

„Mám ohromnou radost, že se dobrá věc povedla a Majstr mohl převzít ocenění, které si bezpochyby zaslouží. Jde o ten nejlepší způsob poděkování za jeho celoživotní práci pro náš region i pro folklor a folklorní tradice. A snad se Majstr nebude zlobit, když řeknu, že udělení medaile právě jemu vnímán jako poděkování všem lidem, kteří se na zachování a rozvoji folkloru celá léta podílejí,“ uvedl Martin Hájek krátce poté, co se dozvěděl o udělení Medaile Za zásluhy v oblasti kultury Martinu Hrbáčovi.

Martin Hrbáč se narodil 10. ledna 1939 v Hrubé Vrbce na Horňácku (malý etnografický region v podhůří Bílých Karpat na moravskoslovenském pomezí, oplývající mimořádným bohatstvím lidové kultury, především hudebního a tanečního folkloru). Zde vyrůstal pod vlivem zpěvní rodové tradice a místních lidových muzik. V duchu dožívající lidové tradice se naučil hrát na housle jako samouk.

Za dobu své hudební činnosti se Martin Hrbáč stal významným nositelem hudeckých a pěveckých tradic na Horňácku i v širším regionálním pojetí a je jakýmsi zosobněním generačního přemostění mezi starobylou formou hudeckých a pěveckých projevů a současným folkloristickým pojetím lidové muziky. Svým působením ovlivnil celou řadu muzikantů lidových nebo lidovou muziku hrajících, a to nejen na Horňácku, ale napříč regiony vůbec.

Horňácký primáš a zpěvák Martin Hrbáč je posledním z generace hudců – primášů, kteří vzešli z prostředí živé, resp. dožívající tradice předávané přirozeně a samovolně z generace na generaci. Je vzorem a přirozenou autoritou navazujících generací hudců a muzikantů nejenom jeho rodného regionu Horňácka. Po celý život se zasazuje o udržování a předávání tradic lidové hudby, dokumentaci, prezentaci a propagaci hudebního folkloru.

Autor: Martin Vérteši