Hlavní stránka Regiony Jihomoravský kraj Starosty v krajských volbách povede opět František Lukl, pokračuje koalice s hnutím SOL

Starosty v krajských volbách povede opět František Lukl, pokračuje koalice s hnutím SOL

14. 2. 2024

Jihomoravští Starostové a nezávislí budou v krajských volbách opět kandidovat společně s hnutím SOL starosty Brna-Sever Martina Malečka. Lídrem společné kandidátky Starostů pro jižní Moravu bude dosavadní hejtmanův náměstek a starosta Kyjova František Lukl.

Starosty v krajských volbách povede opět František Lukl, pokračuje koalice s hnutím SOL

Starosty v krajských volbách povede opět František Lukl, pokračuje koalice s hnutím SOL

Kandidátku Starostů pro jižní Moravu povede do letošních krajských voleb starosta Kyjova a náměstek hejtmana pro kulturu a cestovní ruch František Lukl. Bude tak opět stát v čele koalice hnutí STAN a hnutí SOL, uzavření koalice i složení kandidátky včera posvětil krajský sněm hnutí STAN. Dvojkou kandidátky bude starosta brněnské městské části Sever a krajský radní Martin Maleček, trojkou pak starosta obce Železné a předseda krajského výboru pro regionální rozvoj Radomír Pavlíček.

„V dalším volebním období bychom rádi navázali na naši dosavadní práci ve vedení kraje a zaměřili pozornost na témata, která jsou podle nás aktuálně palčivá. Jde třeba o kvalitní dopravní dostupnost všech částí kraje, atraktivní středoškolské odborné vzdělávání nebo přizpůsobování se klimatickým změnám,“ nastínil František Lukl.

Kandidátka Starostů sází na komunální zkušenosti, v první dvacítce je 16 starostů a starostek jihomoravských měst a obcí, zastoupení přitom mají všechny části kraje. První pětku uzavírají starosta Kuřimi Drago Sukalovský a starosta brněnských Medlánek Michal Marek, na dalších místech pak figurují třeba starostka Boskovic Jana Syrovátková, úspěšný starosta Hodonína Libor Střecha či radní Slavkova Veronika Slámová.

„Naším cílem je získat 15 až 20 procent hlasů a v krajském zastupitelstvu tak obsadit minimálně deset křesel. Rádi bychom se opět podíleli na krajské koalici a měli možnost i nadále přenášet komunální zkušenosti na krajskou úroveň,“ uvedl krajský předseda hnutí STAN Radomír Pavlíček.

Starostové mají na kraji na co navazovat, v uplynulém období stáli třeba za zavedením systematické podpory kulturních akcí, schválením krajských zásad územního rozvoje či nastolením tématu změny systému přerozdělování daňových výnosů krajům (RUD).

„Zásady územního rozvoje, tedy v podstatě takový krajský územní plán, má Jihomoravský kraj po dvaceti letech. Podařilo se nám ho také obhájit u soudu proti všem námitkám, v aktualizacích ZUR jsme pak zanesli koridor D43 a řešíme třeba koridor pro vysokorychlostní tratě či studii prověřující přestupní terminál na jihu Brna,“ vypočítal radní pro územní plánování Martin Maleček.

Starostové pro jižní Moravu získali ve volbách v roce 2020 10,4 % hlasů a obsadili v krajském zastupitelstvu 7 křesel. Stali se součástí krajské koalice spolu s KDU-ČSL, ODS a Piráty.

Autor: Martin Vérteši