Hlavní stránka Regiony Jihomoravský kraj Starostové se na krajském sněmu připravovali na komunální volby 2018.

Starostové se na krajském sněmu připravovali na komunální volby 2018.

19. 2. 2018

Sedm desítek členů STAN z celé jižní Moravy dorazilo na krajský sněm v úterý 13.2.2018. Večerem se táhlo radostné bilancování úspěšného posledního roku: zvládnuté volby do poslanecké sněmovny, strmý nárůst členské základny i dlouhý výčet projektů Starostů v Radě Jihomoravského kraje.

Účastníci krajského sněmu v hotelu Slavia probrali všechna patra politiky. Od podzimních komunálních voleb ve svých obcích, přes kandidaturu rektora Mikuláše Beka do senátu, až po současnou vládní krizi.

Účastníci krajského sněmu v hotelu Slavia probrali všechna patra politiky. Od podzimních komunálních voleb ve svých obcích, přes kandidaturu rektora Mikuláše Beka do senátu, až po současnou vládní krizi.

Úvodní slovo předsedkyně STAN JMK a poslankyně za Jihomoravský kraj Jany Krutákové přivítalo natěšené tváře místních Starostů i hosty: Předsedu STAN Petra Gazdíka a rektora MU Mikuláše Beka. Program jednání byl jednomyslně schválen a předsedkyně ve své řeči bilancovala úspěšný rok krajské organizace. Po finanční, personální i mediální stránce došlo k pozitivním změnám.

Jako druzí promluvili ve společné prezentaci krajští zastupitelé a místopředsedové STAN JMK Drago Sukalovský a Radomír Pavlíček. Ve vyčerpávající přednášce prezentovali všechny své dosavadní projekty v krajském zastupitelstvu. Za všechny jmenujme navýšení příspěvků obcím o 50 milionů korun, projekt výsadby stromů pro udržení vody v krajině nebo nejnovější servisní spisovou službu.

V dalším bodě vystoupil předseda hnutí Petr Gazdík a nastínil spolustraníkům vývoj vládní krize, průběh klíčových jednání a možné scénáře, kudy z patové situace ke stabilní vládě. Za projev předsedy byla vložena diskuse právě k této otázce. Padaly názory pro i proti vládnímu angažmá a podpoře vlády.

Jako pátý v pořadí promluvil druhý host Mikuláš Bek. V samostatném bodě k senátním volbám potvrdil, o čem se donedávna jen šuškalo. Že bude kandidovat v letošních senátních volbách v brněnském obvodu současné senátorky Elišky Wagnerové a že stojí o podporu Starostů a nezávislých.

Zprávu ke komunálním volbám přednesl tajemník organizace Jakub Krainer a konstatoval v ní, že se Starostové zaměří na postavení kandidátek ve většině z 371 obcí nad 500 obyvatel. Při rozsáhlosti kraje zároveň požádal přítomné starosty a členy hnutí o součinnost a osobní vklad pro růst hnutí STAN.

V závěrečné diskusi se řeč ještě stočila na mládežnickou organizaci mStan, která v Jihomoravském kraji vznikla doslova pár desítek minut před zahájením krajského sněmu dospělého STANu.

Přijato bylo usnesení: "Krajský sněm STAN JMK doporučuje vyvinout úsilí k ustavení vlády bez podpory nedemokratických stran pro zachování demokratického vývoje v ČR."

 

Závěrečné poděkování za účast, rozloučení a přesun ke kuloárním hovorům se nesl v přátelském duchu. Nejpozději za rok se s Vámi se všemi opět těšíme na viděnou. Vaši Starostové a nezávislí.

Autor: Jakub Krainer