Hlavní stránka Regiony Jihomoravský kraj Starostové požadují informace o počtu nakažených koronavirem v jejich obcích. Chtějí předejít fámám a dalšímu šíření viru

Starostové požadují informace o počtu nakažených koronavirem v jejich obcích. Chtějí předejít fámám a dalšímu šíření viru

23. 3. 2020

Jihomoravští starostové žádají o přístup k informacím Krajské hygienické správy Jihomoravského kraje (KHS Jmk) ohledně pozitivně nakažených virem COVID-19 v jejich obcích. Důvodem je možnost zpřísnění bezpečnostních opatření a infikování dalších obyvatel. Chtějí také předejít šíření fám a zbytečného strachu mezi jednotlivými občany. 

Krajský úřad Jihomoravského kraje.
Zdroj: Brněnský deník.

Krajský úřad Jihomoravského kraje. Zdroj: Brněnský deník.

Vláda České republiky zařadila koronavirus na seznam nakažlivých nemocí, jejichž šíření je trestným činem. Jednotlivé obce a města i přes nařízení ale nemají nárok na získání informací, které osoby na jejich území mají nařízenou karanténu, případně jsou onemocněním COVID-19 nakaženy. Jihomoravští starostové považují za důležité mít přehled o tom, zda se právě v jejich obci nakažení či infikovaní nachází.

„V současné situaci představitelé měst a obcí dělají vše, co je v jejich silách, aby ochránili své občany. Jsou jim k dispozici prakticky 24 hodin denně. Města a obce bohužel postrádají možnost mít přehled o osobách nacházejících se na jejich území, které mají nařízenou karanténu či jsou koronavirem nakaženy, přičemž porušení zákazu opuštění jejich obydlí by bylo potenciální hrozbou pro ostatní občany dané obce či města. Dodržování tohoto opatření by mělo být řádně kontrolováno, avšak za současné situace, kdy jsou složky integrovaného záchranného systému plně vytíženy, je dohled nad osobami v nařízené karanténě velmi ztížen,” říká František Lukl, starosta města Kyjov a předseda Svazu měst a obcí ČR (SMO ČR). 

Informace pro samosprávy v JMK přišly pouze jednou

Dle současného nastavení KHS Jmk zasílá informace o počtu infikovaných pouze Ministerstvu zdravotnictví České republiky, to ale vedení příslušných obcí neinformuje. Na základě výzvy Radomíra Pavlíčka, krajského zastupitele (STAN), vedení JMK zajistilo informace o počtu nakažených na jihomoravské KHS. Obce ale aktuální informace získaly pouze minulý čtvrtek 19. března.

„Nechceme jména, ani zda jde o muže nebo ženu, žádný ročník narození. Ani, zda má člověk cestovatelskou anamnézu nebo komunitní sekundární přenos. Jde jen o název obce a počet případů v ní zjištěných. Ministerstvo zdravotnictví nově vydalo pokyn ke sjednocení postupu krajských hygienických stanic v poskytování informací o koronaviru pro veřejnost, nám však jde o informace poskytované samosprávám,” přibližuje situaci Pavlíček. 

Denní aktualizace dat

Aktualizované informace nejen o počtu nakažených koronavirem, ale i lidí v karanténě, chtějí starostové dostávat minimálně jednou denně. Jednou z variant, jak může KHS JMK informovat obce, je systém KOPIS neboli krajské operační středisko profesionálních hasičů. Už nyní je využíváno pro přenos dat mezi krajskou hygienickou správou a obcemi ve Středočeském kraji.

Starostové si uvědomují problematiku ochrany osobních údajů, v současné krizové situaci považují jejich zpřístupnění za zcela žádoucí. O poskytnutí informací obcím k nakažených COVID-19 už minulý týden také oficiálně požádal František Lukl za SMO ČR přímo předsedu vlády ČR Andreje Babiše.

Šikana i občanská odpovědnost

K problémům kvůli nedostatku informací o počtu nakažených došlo v obci Jevišovice. „V naší obci se snažíme občany informovat o aktualitách vzhledem ke koronaviru na denní bázi. Uklidňujeme je, ale bohužel jsme museli řešit velmi nepříjemnou situaci, kdy právě díky nedostatečným informacím čelila místní rodina nepříjemnému natlaku, až šikaně ze strany dalších občanů. Stejně tak se podobné pomluvy šíří o domově pro seniory," přibližuje situaci v obci starosta Pavel Málek. Podle něj by pravidelné poskytování aktuálních dat pomohlo zamezit zbytečné panice.

Jeden případ nakažení koronavirem má i obec Železné u Tišnova. Po potvrzení přítomnosti viru COVID-19 nakažený informoval vedení obce sám. Podle starosty je přístup nakaženého ukázkou dobré občanské odpovědnosti, díky které mohou v Železném předejít infikování dalších obyvatel. „Více než 10 dnů je v izolaci doma spolu se svou rodinou, manželkou a dvěma malými dětmi. Takováto věc se v malé obci utajit nedá, naopak nabádá ke vzniku nepodložených fám o počtech nakažených. Proto občané dostali informaci o výskytu onemocnění v obci, ale také o opatřeních, které obec provádí tak, aby nedošlo k dalšímu šíření,” přibližuje situaci starosta Radomír Pavlíček.

Autor: Jakub Krainer