Hlavní stránka Regiony Jihomoravský kraj Starostové a nezávislí ovládli soutěž knihoven. Brali první tři místa.

Starostové a nezávislí ovládli soutěž knihoven. Brali první tři místa.

12. 4. 2018

Třetí ročník soutěže Knihovna JINAK zná své vítěze. První tři příčky obsadili knihovny personálně spojené s hnutím STAN. Absolutní vítězství si připsala knihovna v Mořicích s naším knihovníkem Tomášem Pavelkou. Druhou a třetí příčku obsadily knihovny v Březině a v Jevišovicích.

Martin Habáň. Starosta jihomoravské Březiny, která letos skončila podruhé druhá.

Martin Habáň. Starosta jihomoravské Březiny, která letos skončila podruhé druhá.

Soutěž Knihovna JINAK pořádá Svaz měst a obcí ČR. Má za cíl propojit knihovny mezi sebou, sdílet dobrou praxi a podpořit knihovny v přístupu, který bude jiný. Soutěž upozorňuje na zajímavé knihovny z celé České republiky, kde se nejen čte, ale také konají tematické akce, půjčování knih je zpříjemňováno zajímavými nápady, pořádají se setkání s osobnostmi apod. Akce se i letos konala ve spolupráci se Sdružením knihovníků a informačních pracovníků ČR.

"Do soutěže jsme se zapojili na poslední chvíli, vítězství jsme jisté neměli, soutěžících bylo přes 90. Na knihovně je pro mne nejcennější propojení historie a současnosti, moderního vybavení se zámeckými prostory, potkávání seniorů s malými dětmi," říká vítězný knihovník z Mořic Tomáš Pavelka (STAN).

Soutěž byla zahájena 19. února, do tohoto data se knihovny přihlašovaly do soutěže. Vítěze na jaře vybírala široká veřejnost na facebooku Svazu měst a obcí ČR, kde pro své favority hlasovala. 9.4. vyhlásil SMO celkové pořadí.

Obecní knihovna Březina se soutěže zúčastnila již podruhé, poprvé to bylo v roce 2015, kdy soutěžilo 24 knihoven a Březina skončila na krásném druhém místě.

"Letos jsme své umístění zopakovali, tentokráte však při účasti více než stovky knihoven, což považujeme za fantastické umístění. Obec Březina knihovnu maximálně podporujeme, protože u nás je knihovna nejen místem pro čtení, ale také místem setkávání, zajímavých přednášek, workshopů a kurzů. Knihovnice Martina Poláková věnuje knihovně maximální možný čas a dle toho naše knihovna také vypadá, od roku 2017 navíc v nových krásných prostorách prvního patra budovy obecního úřadu," hodnotí umístění březinské knihovny starosta Martin Habáň (STAN). Také třetí účastník z Jevišovic má starostu Pavla Málka z hnutí Starostů a nezávislých.

„Zejména v malých obcích a městech jsou knihovny často centrem veškerého dění. Lidé jsou na ně po právu pyšní, a jak ukazuje naše soutěž, chtějí napříč republikou sdílet, co se jim daří, tedy co dělají jinak,“ říká předseda Svazu měst a obcí ČR a starosta Kyjova František Lukl a dodává: „Naše soutěž propojuje knihovny navzájem tak, aby se v nich návštěvníci cítili co nejlépe a rádi se tam vraceli. A jak se ukazuje, knihovny už dávno nejsou temným místem se starými knihami, kde se musí šeptat. V naší soutěži oceňujeme, když knihovníci dělají něco jinak. Proto Knihovna JINAK.“

První ročník celorepublikové soutěže Knihovna JINAK vyhrála malá knihovna v Hejnénedaleko Horažďovic. V nově zrekonstruovaných prostorách chystá besedy se zajímavými hosty, přednášky na různá témata a ostatní kulturní zážitky. Ve druhém ročníku největší podporu veřejnosti získala Městská knihovna Dobříš, kde to opravdu žije. V Dobříši pořádají jednu akci za druhou včetně Fantasy víkendů a BOoK!conu, který se z Dobříše rozšířil do celé České republiky.

Autor: Jakub Krainer