Hlavní stránka Regiony Jihomoravský kraj STAN v Brně postavil solidní základy

STAN v Brně postavil solidní základy

31. 10. 2018

Starostové a nezávislí v podzimních komunálních volbách těsně nepronikli do Zastupitelstva města Brna. V průměru jim chybělo pouhých 35 volebních lístků na městskou část. Přesto úvodní zklamání rychle vystřídalo objektivní zhodnocení situace: „Před rokem a půl tu žádný STAN nebyl. S minimálním rozpočtem jsme o sobě dali vědět, uspěli jsme v městských částech a jsme připravení růst,“ říká předseda OS STAN Brno Radomír Vondra.

Starosta Tuřan Radomír Vondra je od letošního roku předsedou oblastního sdružení STAN Brno.

Starosta Tuřan Radomír Vondra je od letošního roku předsedou oblastního sdružení STAN Brno.

274 069 absolutních hlasů získali kandidáti STAN na magistrátní kandidátce. Děleno počtem zastupitelů 55 získáváme přibližnou hodnotu 5 575 obálek pro celou kandidátku STAN. „Nejlepších výsledků jsme dosáhli v Tuřanech (18,15 %) a v Medlánkách (17,34 %), tedy tam, kde máme starosty, kteří se ke STANu otevřeně a dlouhodobě hlásí,“ říká krajská předsedkyně Ing. Jana Krutáková.

V městských částech dopadl STAN na jedničku. Z celkového počtu jednadvaceti kandidátek, které STAN podporoval, bylo sedm vítězných – Jehnice (28,36 %), Kníničky (43,03 %), Medlánky (55,1 %), Ořešín (34,43 %), Brno-sever (30,56 %), Tuřany (46,9 %) a Útěchov (49, 51 %). „Vítězství ve čtvrtině Brna považuji za skvělý výsledek. Navíc se naše kandidátky dostaly do zastupitelstva v dalších deseti městských částech,“ připomíná Vondra, který je hrdý na vzedmutí brněnských Starostů a nezávislých.

„Na jednu kandidátku jsme dostali šest starostů, tři místostarosty a několik nezávislých spolupracujících subjektů. Odvedli jsme ohromný kus práce a členská základna se nám v posledních dvou letech výrazně znásobila. To je hlavní výsledek těchto voleb. Že jsme získali zkušené lidi, kteří se v budoucnu zcela jistě prosadí,“ dodává Vondra.

„Bohužel hlavní cíl v podobě magistrátu jsme nesplnili, ale vzhledem ke skromnému rozpočtu a roztříštěnosti středopravého spektra jsme od počátku věděli, že to bude extrémně těžké a těsné. Ale vydali jsme se vlastní cestou a teď jsme čtyři roky připravení pracovat, abychom příště už výsledky z městských částí na magistrát přetavili,“ věří starosta Tuřan Vondra.

Autor: Jakub Krainer