Hlavní stránka Regiony Jihomoravský kraj STAN v Brně posílil, poprvé je ve velkém zastupitelstvu

STAN v Brně posílil, poprvé je ve velkém zastupitelstvu

9. 10. 2022

Komunální volby v moravské metropoli dopadly pro STAN historickým úspěchem, o koalici se ale stále jedná. Dobré výsledky zaznamenal STAN i jinde v Jihomoravském kraji.

STAN v Brně posílil, poprvé je ve velkém zastupitelstvu

STAN v Brně posílil, poprvé je ve velkém zastupitelstvu

Volby na brněnský magistrát byly v Jihomoravském kraji logicky těmi nejsledovanějšími. STAN dosud ve „velkém zastupitelstvu“ neměl zastoupení, to se ale nyní mění. Koaliční spojení s Lidovci uspělo a získalo více než 17 procent hlasů. Celkově tak koalice pod vedením Petra Hladíka získala 10 mandátů z 55, STAN jich obsadil 5.

Nově v zastupitelstvu města Brna zasednou za STAN lídryně a dosavadní radní v městské části Maloměřice a Obřany Irena Matonohová, předseda OS STAN Brno a starosta brněnských Tuřan Radomír Vondra, starosta městské části Medlánky Michal Marek, starostka Černovic a poslankyně Petra Quittová a starosta jedné z největších městských částí Brno-sever Martin Maleček.

STAN bude mít v Brně s Lidovci společný zastupitelský klub, který bude po klubech ODS s TOP 09 a ANO třetím nejpočetnějším. Jednání o podobě vládnoucí koalice se v Brně stále ještě vedou.

Kandidáti Starostů a nezávislých uspěli i v městských částech. Skvělých výsledků dosáhli lídři Michal Marek v Medlánkách, Radomír Vondra v Tuřanech, Martin Maleček na Severu a Petra Quittová v Černovicích, kde pravděpodobně všichni zůstanou v pozicích starostů. Zastupitele má STAN i na Středu, v Králově Poli, Bystrci, Žabovřeskách, Maloměřicích a Obřanech, Starém Lískovci, Chrlicích, na Vinohradech či na Jihu. V některých případech se pravděpodobně zastupitelé STAN stanou součástí vedení městských částí.

Dobrých volebních výsledků dosáhly i kandidátky jinde v Jihomoravském kraji. V Břeclavi získala kandidátka Mladých a neklidných, složená ze zástupců STAN a Pirátů, 15,7 % a 5 mandátů. Jakub Matuška tam zůstane místostarostou města. Dlouholetý starosta Kuřimi Drago Sukalovský obhájil svou pozici, když získal 41,3 % hlasů. Zastupitelské mandáty obhájili i kandidáti STAN ve Znojmě, Vyškově, Blansku, Ivančicích či Bučovicích.

Zastupitele má STAN i v celé řadě dalších měst a obcí, děkujeme všem za výbornou práci!

Autor: Martin Vérteši