Hlavní stránka Regiony Jihomoravský kraj Šlapanice v TOP 10 měst České republiky!

Šlapanice v TOP 10 měst České republiky!

31. 8. 2019

Jihomoravská města zabodovala v druhém ročníku Indexu kvality života sestavovaném projektem Obce v datech a konzultační společností Deloitte. Index porovnává veřejně dostupná data ve všech 206 českých obcích s rozšířenou působností.

Starostka Šlapanic Michaela Trněná (STAN).

Starostka Šlapanic Michaela Trněná (STAN).

"Jsme rádi, že se podle objektivních kritérií ve Šlapanicích dobře žije. My se kvalitě života u nás snažíme aktivně pomáhat. Ocenění si vážíme," říká starostka celkově devátých Šlapanic Michaela Trněná (STAN). "Žebříček je nějak sestaven a má své limity. Přestože v některých oblastech už v Kuřimi objektivně nemůžeme udělat víc, index tohle nezohlední a strhává nám body. I proto je 25. místo pro Kuřim zázrak," dodává starosta Kuřimi Drago Sukalovský (STAN).

Bodovaly i další jihomoravské obce: Třetí skončily Hustopeče, šesté Brno, čtrnácté Rosice a patnáctý Slavkov u Brna. Index kvality života zahrnuje celkem 29 ukazatelů, které vyjadřují úroveň zdraví, prostředí a dostupnosti zdravotní péče, optimální materiální podmínky (práce, bydlení a vzdělání), dostatečnost služeb a také vztahy mezi lidmi (například ve formě existence místních spolků).

Nejvyšší kvalita života je dlouhodobě v Praze, Brně a jejich okolí. Velmi dobrých výsledků dosahují také jižní, jihozápadní a střední Čechy. Mezi krajskými městy bodují Plzeň, Pardubice a Hradec Králové. Nejnižší hodnocení mají obce z Moravskoslezského, Ústeckého a Karlovarského kraje. Ve většině obcí z těchto regionů žije vysoký podíl lidí s finančními problémy, je v nich v porovnání se zbytkem Česka vysoká nezaměstnanost a často i znečištěné ovzduší.

První a poslední dvě místa zůstala oproti roku 2018 nezměněna. K nejvýraznějšímu zlepšení došlo v Přelouči, která se posunula o 88 příček. Napomohlo tomu zlepšení podmínek v oblasti stěhování mladých, hazardu a průměrné délky života. Z hlediska krajů si polepšily nejvíce obce ve Zlínském a Jihomoravském kraji. Nejvýraznější propad zaznamenal Železný Brod, a to hlavně v ukazatelích hazardu, stěhování mladých, dětských lékařů a v nezaměstnanosti. Na úrovni krajů pak největší pokles vykazují obce Královéhradeckého kraje.

Autor: Jakub Krainer