Hlavní stránka Regiony Jihomoravský kraj Rok 2019 u Starostů na jižní Moravě

Rok 2019 u Starostů na jižní Moravě

31. 1. 2019

Letošní rok bude pracovně naplněný až po okraj. Což je dobře. Především půjde o rok voleb do Evropského parlamentu. Z jižní Moravy vysíláme do souboje o EP silnou osobnost jaderného fyzika a bývalého starosty Tišnova Ing. Tomáše Komprse. Půjde ale také o volební rok u nás v hnutí. Dubnovému celostátnímu sněmu bude předcházet březnový, rovněž volební, sněm krajský.

Tajemník jihomoravské organizace STAN Jakub Krainer.

Tajemník jihomoravské organizace STAN Jakub Krainer.

Starostové a nezávislí za sebou mají tři roky růstu, který jsme vydatně podpořili i my na jižní Moravě. V roce 2016 jsme uspěli v krajských volbách a Starostové pro jižní Moravu se čtyřmi mandáty zasedli nejen v zastupitelstvu, ale i v Radě Jihomoravského kraje. Náměstek hejtmana Martin Maleček i předseda Výboru pro regionální rozvoj Radomír Pavlíček odvádějí skvělou práci. O rok později jsme se navzdory všem průzkumům dostali do sněmovny a v osobě Ing. Jany Krutákové získali post poslankyně za náš kraj. A konečně loňský rok, v němž jsme postavili kandidátky ve 165 obcích a získali řadu nových kvalitních komunálních politiků.

V letošním roce se budeme s těmito politiky potkávat a prohlubovat spolupráci. V evropských volbách poctivě zavítáme do každé vesničky a budeme s lidmi mluvit o tom, co Evropa znamená, dělá, mění a jak v ní můžeme být užiteční. Nedostatek informací o Evropské unii dnes bohužel napomáhá nejrůznějším šarlatánům, kteří na vylhaných tématech sbírají politické body. My takoví nebudeme. Pravdivě občanům sdělíme, co je v našich silách, jaké máme priority a co prospěšného v EP skutečně změníme.

Začátek roku ještě před volební kampaní do EP však bude patřit regionálním sněmům a zmíněnému krajskému sněmu. Dorostli jsme do velikosti, kdy považujeme za užitečné přivést k životu oblastní sdružení, kopírující okresní uspořádání: OS Brno, OS Znojemsko, OS Břeclavsko, OS Hodonínsko, OS Vyškovsko, OS Blanensko, OS Brno-venkov západ a OS Brno-venkov východ. Pozveme na tato setkání naše členy, partnery z komunálních voleb i nové zájemce o spolupráci a budeme řešit, co je trápí na komunální úrovni a čím jim můžeme posloužit z úrovně krajské i parlamentní.

Březnový krajský sněm bude volební. Znamená to, že do krajského výboru mohou kandidovat všichni registrovaní příznivci a aktivně tak ovlivnit směřování STAN na jižní Moravě. Za současné vedení mohu říci, že jenom přivítáme, pokud se rozhodnou kandidovat nové tváře. Čerstvý vítr vždy přináší novou dynamiku, nové nápady a tolik potřebný elán k zlepšování a posunování věcí kupředu.

V parlamentu i na Krajském úřadě se budeme nadále ve složení Krutáková, Maleček, Pavlíček, Sukalovský a Lukášek snažit o poctivou středovou politiku, návrhy ve prospěch občanů a obcí a budeme pomáhat, nejenom našim členům s problémy v jejich obcích, co nám budou síly stačit.

Za rok nás totiž čekají krajské volby a tam se skutečně ukáže, nakolik jsme obstáli. Pevně věřím, že voliči ocení naši práci na krajském územním plánu, podporu malých obcí i hospodaření bez korupčních skandálů.

S radostí vidíme, že se nám povedlo to, čemu na samém začátku STAN, před deseti lety, věřili jenom největší optimisté. Dnes je STAN fungující středovou stranou na všech úrovních, bez afér a se stabilně rostoucí členskou základnou. Jsem moc rád, že se nám to na jižní Moravě daří a pevně doufám, že důvěru našich voličů ani v letošním roce nezklameme.

Autor: Jakub Krainer