Hlavní stránka Regiony Jihomoravský kraj ReUse dá věcem druhou šanci

ReUse dá věcem druhou šanci

3. 4. 2020

Břeclavsko - Dát věcem druhou šanci a prodloužit jejich životnost. Plán na takzvaná ReUse centra hodlá svozová společnost Hantály uskutečnit v jí obsluhovaných sběrných dvorech.

Druhá šance funguje již dva roky například v Hustopečích.

Druhá šance funguje již dva roky například v Hustopečích.

Jedno takové již úspěšně dva roky funguje v Hustopečích. „Ve sběrném dvoře jsme vyčlenili kóji, kterou jsme nazvali Druhá šance. Vše, co je funkční a lidé si myslí, že by ještě jiní mohli upotřebit a užít, sem po poradě s obsluhou dvora uloží. Mohou to být knížky, dětská jízdní kola, koloběžky, nábytek, nebo třeba příbory či talíře,“ přiblížil místostarosta města Bořivoj Švásta.
Cílem je postupovat podle zásad trvale udržitelného rozvoje. „Obce, ve kterých svážíme odpad, už postupně na zavedení ReUse center připravujeme. V podstatě se jedná o vyčleněná místa ve sběrných dvorech, ať už buňky nebo kóje, kde by lidé mohli shromáždit věci, které je jim líto vyhodit. Tím, že ji pošlou dál, prodlouží dané věci životnost, a sníží tak množství odpadu,“ vysvětlila ředitelka společnosti Hantály Jana Krutáková.
Obce pak například jednou za čtvrt nebo půl roku uspořádají výprodej těchto věcí za symbolické ceny. Třeba patnáct či dvacet korun. „Výtěžek z prodeje zůstane jim. Za vybrané peníze mohou třeba nakoupit sazenice na obecní záhony,“ uvedla Krutáková.
Ideu vítá i Jana Koldová z Břeclavi. „Skvělá myšlenka. I já mám doma řadu věcí, které nepoužívám, ale jiným by se mohly hodit.
Fandím i prodeji za symbolické ceny. Lidé by mohli i hlasovat, na co peníze použít,“ zamyslela se.
Centra mají být součástí sběrných dvorů. Do speciálních kójí by zde lidé ukládali funkční věci,které nepotřebují, aby je jiní mohli využít dál.
Druhá šance funguje již dva roky například v Hustopečích.

Zdroj: Břeclavský deník