Hlavní stránka Regiony Jihomoravský kraj Radim Sršeň se uchází o vaši důvěru.

Radim Sršeň se uchází o vaši důvěru.

24. 5. 2019

Radim Sršeň se až do dnešních dvou hodin uchází ze čtvrtého místa kandidátky STAN a regionálních partnerů o Vaši důvěru. Představuje se Vám v osobním i programovém profilu.

Radim Sršeň, starosta a kandidát do Evropského parlamentu. A také muzikant a otec.

Radim Sršeň, starosta a kandidát do Evropského parlamentu. A také muzikant a otec.

Jako starosta malé vesnice kandiduji, abych přinesl do unijního myšlení selský rozum z moravské hospody.

Už zítra (v pátek a v sobotu) tu máme volby, které jsou zvláštní. Hlas každého z nás může ovlivnit směřování celé Evropy.

Děkuji všem, se kterými jsem se během celé kampaně potkal - a nebylo vás málo. Od Plzně po Slavičín, od Jeseníku po České Budějovice. Ze všech nejvíc ale děkuji celé své rodině za obrovskou podporu.

Díky práci pro Sdružení místních samospráv České republiky (které sdružuje na 2 000 obcí), a díky spolupráci místních akčních skupin se po republice pohybuji pravidelně. A tak jsem během posledních měsíců potkal spoustu známých napříč celým Českem.

A co vám můžu nabídnout jako kandidát do europarlamentu? Jako správný Sršeň sršní energii a nebojácnost píchnout do vosího hnízda! 

Evropa ztratila kontakt s běžnými občany. A to by měla co nejrychleji změnit - přiblížit se občanům, lépe a hlavně srozumitelně komunikovat výhody a věci, které dělá, poslouchat postoje a názory lidí a vylézt z bruselské ulity. A proto kandiduji jako kluk z vesnice, který se vrátil ze studií ze světa a dnes jezdí do evropských institucí jako Jánošík bojovat za venkov.

Z Programu rozvoje venkova nemáme podporovat velké potravinářské podniky (z koncernu Agrofert), ale malé a střední zemědělce, pro které EU tento program vytvořila.

Viděl jsem ve Skandinávii, v Rakousku či Estonsku věci a systémy, které vytvářejí chytrý venkov, což je spojené s digitalizací. To by přimělo k návratu na venkov mladé lidi, jinak budou dál odcházet do měst či do ciziny. První věcí je proto elektronizace veřejné správy - jednoduše řečeno: všechno vyřídíte elektronicky, úřady neobíhají lidé, ale obíhají dokumenty. Kromě rozvodu a svatby si můžete vyřídít vše online. Rychle a jednoduše. My jsme s tím v Dolních Studénkách začali a z Evropy tím chci pomoci celé naší zemi.

Velmi podporuji inovativní malé zemědělce, jako je například Lukáš Drlík z Levandulového statku v Bezděkově, a moc bych si přál, aby naši krajinu provoněla levandule místo řepky. Ti, stejně jako všichni občané Čech, Moravy a Slezska, ve mě budou mít v Evropě zastání.

Evropu je třeba budovat od nejnižší lokální úrovně až po vrcholné evropské instituce. My všichni jsme Evropa, ne tamti zlí strejdové v Bruselu.

My sami musíme zapracovat na přípravě a kvalitě našich vyjednavačů i pozic, měli bychom daleko více propojit Čechy v nejrůznějších institucích EU a táhnout za jeden provaz. Třeba Poláci nám v tomto mohou být velkým vzorem.

Můj slib stále platí: pokud budu zvolen, Evropský parlament uslyší naši hymnu z mého pozounu. Celé Česko - takže i malé regiony, jako je třeba ten náš Olomoucký - musí být v Evropě slyšet!

Pokud dáte hlas mně a kandidátce Starostové a nezávislí s regionálními partnery a TOP 09, budu vám vděčný.

Co dalšího chceme v Evropě prosadit, to najdete na www.spojenciproevropu.cz

Autor: Jakub Krainer