Hlavní stránka Regiony Jihomoravský kraj Proudí peníze z krajů účelně, nebo hanebně a podle politické příslušnosti?

Proudí peníze z krajů účelně, nebo hanebně a podle politické příslušnosti?

8. 12. 2013

Každoročně se v tomto období sestavují rozpočty. Rozpočty obcí, krajů, státu. Hodně podivně
Proudí peníze z krajů účelně, nebo hanebně a podle politické příslušnosti?

Proudí peníze z krajů účelně, nebo hanebně a podle politické příslušnosti?

I když naše politické hnutí nedokázalo v žádných volbách, včetně těch posledních, které byly vedeny tak, jak byly vedeny, prodat náš největší úspěch, novelu zákona o rozpočtovém určení daní (RUD), určitě šlo o jeden z největších úspěchů STANu. Jeden z mála opravdu viditelných úspěchů, který podpořili starostové napříč politickým spektrem.

Těch úspěchů bylo samozřejmě mnohem více, ale také jsme je nedokázali bohužel prodat, což se nám ve volbách vymstilo. Negativní S-karty přebily vše, co jsme dokázali. Mnoho návrhů zákonů a mnoho jich bylo i přijato. Ale zpět k RUDu. Je konec roku a je čas vyhodnotit, jak jsme vlastně s daněmi dopadli. V polovině roku jsem konstatoval, že obec, ve které starostuji, poznala, že se mnoho změnilo k lepšímu. Doufám, že budeme mít možnost zkontrolovat a vyhodnotit, jak moc se rozešly předpoklady se skutečností.  

Jsou ale tendence, obzvláště z krajů, které jsou vedeny ČSSD, začít šetřit na obcích, když už mají více peněz z RUDu. Do programu rozvoje venkova dát co nejméně peněz, stanovit pravidla, aby na ně dosáhlo co nejméně obcí a znechutit starostům, kteří nemají kamarády mezi radními, snahu o dotace.

Už minulé rozdělování dotací, o kterém jsem informoval, bylo podivné. A politické zadání rozdělování dotací PRV (program rozvoje venkova) je opět hanebné. Spojení „politické zadání“ není z mé hlavy, ale informace úředníků krajského úřadu. Opět strany rozdělují peníze nás všech dle politické příslušnosti. Chápal bych, kdyby kraj rozhodl, že peníze pro PRV dostanou sociální programy. Ne takové, které dnes plní stránky novin – Místní sociální služby. Podvod, který jen ukazuje kam vedou dotace, bez prověření a za každou cenu. Výsledkem jsou stovky nezaměstnaných a nešťastných lidí.

Prověřené Charity a podobné instituce, které dokázaly, že mají smysl a jsou velmi prospěšné, peníze nemají. Každý starosta ví nejlépe, kdo pomáhá jeho občanům ve svízelné zdravotní a sociální situaci. Je mi vždy smutno, když lidé z Charity přijdou žebrat o peníze na svoji činnost, protože stát a kraj se o ně nezajímá.

Jde o desítky, možná stovky tisíc. A potom se dočtu z návrhu rozpočtu kraje, že Jihomoravský kraj dává 1 milion korun Asociaci krajů, jehož předsedou je náš hejtman Hašek. Zjišťoval jsem, konkrétně v Libereckém kraji, kolik dávají oni a zjistil jsem, že je to 700 tisíc. Asociace má prý 5 nebo 6 zaměstnanců. Na co potřebuje více než 10 milionů organizace, jejíž členové jsou již dobře zaplaceni a mají svůj aparát na krajích. To je snad legrace? A to opravdu nikoho nezajímá, kam tyto peníze jdou? A to je jen zlomek toho, co se dá v rozpočtech objevit. Zajímejte se prosím o to, kam jsou odkloňovány peníze nás všech!
 

Autor je starosta obce Zbýšov v Jihomoravském kraji

Autor: Starostové a nezávislí