Hlavní stránka Regiony Jihomoravský kraj Podpora venkovských prodejen 2021 v Jihomoravském kraji schválena

Podpora venkovských prodejen 2021 v Jihomoravském kraji schválena

7. 4. 2021

7.4.2021, Brno - Rada Jihomoravského kraje právě schválila uspokojení všech žadatelů v dotačním titulu Podpora venkovských prodejen v JMK pro rok 2021. Klub STAN vyjednal navýšení z původních tří milionů korun na čtyři miliony. Díky tomu dotace doputuje do všech 95 žádajících obcí.

 

Předseda STAN JMK a starosta obce Železné Radomír Pavlíček

Předseda STAN JMK a starosta obce Železné Radomír Pavlíček

„Prodejny se osvědčily zvláště v covidové době, kdy jsme naše spoluobčany nehnali do velkých nákupních center, ale nejnutnější potraviny mohli pořídit ve svých obcích. Jsme opravdu rádi, že tento náš bod programu prošel i s navýšením o milion korun a můžeme vyhovět všem žadatelům,“ říká iniciátor a předseda Výboru pro regionální rozvoj JMK Radomír Pavlíček (STAN).

Venkovské prodejny ve stovce nejmenších obcí v kraji se často nevyplatí provozovat a drží se jenom díky dotacím z obcí samotných. Umožňují kromě nákupu i možnost sociálního kontaktu zvláště nejstarším obyvatelům, kteří mají často i problém s dopravou do větších sídel.

Dotaci vítá i starosta jedné z nejmenších obcí v kraji, Přeskač na Znojemsku: „Pokryje nám alespoň energie. Obec prodejci odpouští nájem. V době, kdy všichni šetří, jsme za podporu vděční dvakrát,“ říká starosta Přeskač Pavel Dobeš.

Dobu bez obecní prodejny si pamatuje starostka Morkůvek na Břeclavsku Brigita Petrášová: „Před lety jsme zůstali pár měsíců bez prodejny a nebylo to nic příjemného. Seniorům jsem jezdila nakupovat já, chybělo nám místo k potkávání,“ vysvětluje Petrášová (STAN).

Před třemi lety jim prodejce oznámil, že bez podpory bude muset prodejnu zavřít. „V té době se naštěstí objevil dotační titul venkovských prodejen a poslední tři roky žádáme vždy stejnou částku 45 000 korun. 45 000 korun potom dotují Morkůvky,“ dodává Petrášová

Autor: Jakub Krainer