Hlavní stránka Regiony Jihomoravský kraj Opravu silnice brzdí výkup pozemků

Opravu silnice brzdí výkup pozemků

24. 3. 2021

Hrůza a děs. Kdy si zničím auto? Tak řada motoristů popisuje průjezd okružní křižovatkou na okraji Jedovnic. Povrch silnice je tam v katastrofálním stavu. „Jezdím tudy z Brna denně. Stav kruhového objezdu je brutální. Silnice mezi Jedovnicemi, Křtinami a Březinou je na některých místech sice také rozbitá a úzká, ale kruhový objezd v Jedovnicích jasně vede jako nejhorší místo,“ řekl Týdnu u nás jeden z řidičů Tomáš Procházka z Blanska.

Současný stav vozovky, zdroj fotografie: brněnský deník

Současný stav vozovky, zdroj fotografie: brněnský deník

Krajští silničáři v blízké budoucnosti počítají ve zmíněném místě se stavbou nového rondelu. Má být součástí rozsáhlé opravy silnice druhé třídy mezi městysi Jedovnice, Křtiny a sousední Březinou. Právě úsek v Jedovnicích a nový rondel jsou zatím v přípravách nejdál. „Čekáme na vydání stavebního povolení. Řešíme financování a dotace. Kdy se začne stavět, v tuto chvíli nevím. Letos to ale ještě nebude,“ informoval vedoucí oblasti Sever krajské správy a údržby silnic Miloš Bažant.

Mezi Jedovnicemi a městysem Křtiny se jedná o opravu úseku o délce asi 4,7 kilometru. Kromě nového povrchu se má silnice na několika místech v původní trase rozšířit a také odvodnit. Původní odhad nákladů se pohyboval přes sto milionů korun. Dál se má pokračovat s opravou silnice ze Křtin ve směru na Březinu. „Ve Křtinách přípravné práce brzdí výkupy potřebných pozemků. Opravy rozdělíme do několika etap,“ dodal Bažant.

Problémy s výkupem pozemků potřebných pro rozšíření silnice potvrdil i starosta Křtin František Novotný. S vlastníky stále jedná a věří, že se nakonec dohodnou. „Průtah obcí je ve velmi špatném stavu. Zmíněná silnice druhé třídy Jedovnice Křtiny Březina neodpovídá dnešním standardům, jsou tam nepřehledná místa. Navíc silnici využívá velké množství turistů,“ poznamenal Novotný.

Stavební povolení naopak už silničáři mají na opravu jiné silnice mezi Křtinami a Březinou. Jedná se o silnici třetí třídy. Tam by se podle Miloše Bažanta mohli dělníci pustit do práce už příští rok.

Naplno už na Blanensku naopak několik měsíců běží stavba průtahu Rájcem-Jestřebí. V okresním Blansku mají letos dělníci na hlavním tahu v ulici Svitavská a Poříčí postavit dva kruhové objezdy. Jeden z nich odstartuje projekt nového silničního mostu přes řeku Svitavu do lokality Staré Blansko. „Víme, že dopravních staveb a omezení je letos víc. Žádáme veřejnost o shovívavost,“ uvedl blanenský starosta Jiří Crha.

Silničáři chystají v tomto místě nový rondel. Je součástí projektu opravy silnice mezi Jedovnicemi, Křtinami a Březinou. Kde opraví cestu? Silničáři připravují opravu silnice druhé třídy na trase Jedovnice Křtiny Březina. Mezi Jedovnicemi a Křtinami se jedná o úsek 4,7 kilometru. Počítá se s novým povrchem, odvodněním a rozšířením vozovky. Ve Křtinách mají problém s výkupem pozemků.

Zdroj: brnenskydenik.cz