Hlavní stránka Regiony Jihomoravský kraj Ohlédnutí za životem a prací našeho starosty Zdeňka Rotrekla.

Ohlédnutí za životem a prací našeho starosty Zdeňka Rotrekla.

4. 6. 2018

Jiřina Bočková se Zdeňkem Rotreklem spolupracovala na Brně-jihu. V hnutí STAN i v politickém životě mu byla nejbližší kolegyní. Nyní pro nás připravila ohlédnutí za jeho bohatým životem. Budete nám chybět, Zdeňku.

Ing. Zdeněk Rotrekl, starosta MČ Brno – jih.
(*25.1.1956 - †12.5.2018)

Ing. Zdeněk Rotrekl, starosta MČ Brno – jih. (*25.1.1956 - †12.5.2018)

Zdeněk se narodil 25. ledna 1956 jako třetí syn manželů Rotreklových. Společně s rodiči a staršími bratry žil do svých 8 let v Křižanovicích u Slavkova. Poté se celá rodina přestěhovala do brněnských Židenic.
Po absolvování základní školy studoval Střední průmyslovou školu stavební a následně pokračoval ve studiu na VUT - fakultě stavební, kde si zvolil obor Konstrukce a dopravní stavby. V roce 1980 úspěšně promoval.

Během studia Zdeněk věnoval hodně času sportu. Zpočátku gymnastice a následně atletice pod hlavičkou oddílu Zbrojovky Brno. V 17 letech zde potkal svoji lásku a budoucí celoživotní partnerku, Dagmar Sýkorovou, se kterou se v prosinci roku 1977 oženil. V roce 1980 se jim narodil syn Zdeněk, v roce 1983 druhý syn David.

Náplní Zdeňkova života byla vždy jeho profese. Nejprve pracoval jako statik v Silničních, později Pozemních stavbách Brno. V tomto odvětví pokračoval i po roce 1989 v rámci své vlastní živnosti. Svými kolegy a spolupracovníky byl oceňován pro svoji pečlivost a profesionalitu, ale hlavně on sám se cítil svojí prací naplněný a spatřoval v ní smysl.

V roce 2010 se Zdeněk začal věnovat komunální politice. Do politiky ho přivedla nespokojenost s plánovanou megalomanskou výstavbou v jeho městské části. Ve volebním období 2010 – 2014 byl zvolen zastupitelem MČ Brno – jih. Přestože hnutí STAN, za které kandidoval, získalo pouze 2 mandáty, vždy usiloval o naplnění slibů, kterými se občanům zavázal. Ve svém druhém volebním období 2014 – 2018 se stal místostarostou a v prosinci roku 2017 starostou. Věnoval se všem problémům městské části, zvláštní důraz však kladl na doplnění či změnu územního plánu a životní prostředí. Bedlivě sledoval též situaci kolem ZUR. Díky Zdeňkovi se dočkal velkého vylepšení i tzv. Jižanský dvorek, kde se mohou děti z celého Brna podívat, jak vypadají různá domácí zvířata.

Navzdory velkému pracovnímu vytížení se snažil trávit veškerý volný čas s rodinou, zejména vnoučaty. Vnoučat měl Zdeněk 5, šestého se již nedočkal. Poslední vnuk Mikuláš se narodil až po jeho smrti.

Poslední den svého života strávil tím nejlepším způsobem – dělal věci, které ho těšily a byl opravdu šťastný. Prožil den se svými nejbližšími a lidmi, kteří ho měli rádi.
Jeho náhlým odchodem ztratil svět skvělého člověka, ochotného vždy bojovat za správnou věc. Odešel také obětavý a milující manžel, otec a dědeček.

Odešel člověk, který se až do poslední chvíle nebál zůstat statečným a čestným.

Autor: Jiřina Bočková