Hlavní stránka Regiony Jihomoravský kraj O to se postarám já! Jak si v Morkůvkách rozdělili úkoly a odpovědnost.

O to se postarám já! Jak si v Morkůvkách rozdělili úkoly a odpovědnost.

30. 4. 2019

Starostka Morkůvek Brigita Petrášová vyzvala své spoluobčany, aby se zapojili do správy obce a zveřejnila soupis věcí, které by Morkůvkám pomohly. "Možná jsem naivní, ale věřím, že aktivních lidí je víc," říká Petrášová.

Morkůvky inspirují v zapojení občanů do správy obce.

Morkůvky inspirují v zapojení občanů do správy obce.

"Občas za mnou přijde někdo z občanů s návrhem, co "by se mohlo" a  někdy dokonce nabídnou, že se "o to" budou starat. To je ta lepší, ovšem méně častá, varianta. A pak také, častěji, chodí ti se stížnostmi "co není, a mělo být", jak to, že to není" a "to se musí" a pak jsou ještě jedni, v řádech jednotlivců, kteří "to prostě udělají", bez řečí, jen tak, protože "to bylo potřeba" a mají radost, že z toho druzí budou mít radost," vysvětluje Petrášová svoji pozitivní zkušenost.

Napadlo ji tedy takovou lidskou zorganizovat a dát do ruky návod těm, kteří pomoci chtějí, ale nevědí jak a s čím. 
"Ti, co už pomáhají, třeba rádi pomůžou ještě víc, a budeme o nich vědět my a ti, co si zatím jen stěžovali, se třeba budou inspirovat. A když ne, můžou nám ostatním aspoň navrhnout, co je potřeba," říká Petrášová.
"Napadlo mě to už dřív, ale pořád nebyl čas to nějak zrealizovat. Teď na jaře byl nejvyšší čas. Před několika měsíci jsem to navrhla zastupitelstvu, nebyli proti. Taky vzhledem k tomu, že jsme měli vždy 1 – 2 obecní zaměstnance, kteří prostě nestíhají. Dva roky jsme třeba vysadili krásné květinové záhony před muzeem, ale denní zalévání apod. je pro ně nemožné, takže kytky vydržely většinou jen pár týdnů. Už možná před několika lety mi říkala jedna paní, že by se jí líbily truhlíky s muškáty na zábradlí mostu a že by je i chodila zalévat," dodává Petrášová.

Zveřejnila také soupis věcí, kterých se mohou aktivní obyvatelé Morkůvek chopit a převzít za ně odpovědnost:

Očištění a nátěr pump u obecních studní
Ušít plachtu na pískoviště do DS Peřinka
Nové květinové záhony
Donatírat plot v DS Peřinka
Nové květinové truhlíky po obci
Úklid suti u koupaliště
Oprava židlí a stolů v KD (dotažení, sklížení, nové čalounění)
Péče o opuštěné hroby padlých vojáků na hřbitově
Oprava oplocení kolem pomníku na Pláckách
Výroba a usazení knihovniček u obou dětských hřišť, možná i jinde
Údržba vymezeného kousku trávníku, prostranství

"Dnes jsem mluvila s vedoucí chůvou z DS Peřinka, také už mi přidala nějaké náměty. Doufám, že budou přibývat a pak zase ubývat," směje se na závěr Petrášová.

Autor: Jakub Krainer