Hlavní stránka Regiony Jihomoravský kraj Morkůvky obcí roku v Jihomoravském kraji! Máme spoustu šikovných lidí, říká starostka Petrášová.

Morkůvky obcí roku v Jihomoravském kraji! Máme spoustu šikovných lidí, říká starostka Petrášová.

10. 6. 2019

Obec roku zná své vítěze v krajích. Na jižní Moravě uspěly Morkůvky pod vedením starostky Brigity Petrášové (STAN). Přinášíme s ní exkluzivní rozhovor.

Starostka Morkůvek Brigita Petrášová.

Starostka Morkůvek Brigita Petrášová.

Dobrý den paní starostko, jak Vás napadlo Morkůvky do soutěže přihlásit?

Myslím, že si naše obec a lidé, kteří v ní žijí, zaslouží, aby se o nás vědělo. Vážím si jejich práce, nápadů a soudržnosti v důležitých věcech. Jako všude, i u nás se najdou výjimky, ale těch dobrých a pracovitých lidí, kteří jen nemluví, ale i konají, je stále většina. Využívám tedy každou možnost, jak Morkůvky zviditelnit a poděkovat jejím občanům.

Jaká byla konkurence?

V Jihomoravském kraji bylo přihlášeno 18 obcí, za Břeclavsko jsme v tom byli sami.

S čím jste se prezentovali?

Snažili jsme se do dvou hodin vměstnat ve zkratce celoroční dění v obci, projekty, které se nám povedly v posledních letech, dále ty, na kterých právě pracujeme. Svou činnost formou malého jarmarku představily všechny spolky, formální i neformální sdružení, výrobci nejrůznějších produktů, aktivně se zapojila nebo jen přišla podpořit spousta občanů a dětí. A hlavně jsme prezentaci nepojali nějak strojeně, ale prostě jen jako jednu z desítek společenských akcí, které se v Morkůvkách během roku konají, s cílem si to taky maximálně užít. A to se nám, myslím, povedlo.

Proč myslíte, že jste uspěli?

Máme v obci spoustu aktivních a šikovných lidí, díky kterým se nám daří udržovat bohatý společenský život a plánovat a realizovat nejrůznější projekty. Velmi mě potěšila, už po mém oznámení, že se soutěže letos zúčastníme, ta vlna podpory nejen od našich občanů, mých známých apod., ale také z jiných obcí, od dalších starostů.

Jak taková soutěž vlastně probíhá?

Pokud se obec do této soutěže přihlásí, navštíví ji hodnotitelská komise, před kterou se po dobu dvou hodin prezentuje. Vítězná obec krajského kola postupuje do celostátního. Ocenění je to velmi pěkné, ale samozřejmě nic není zadarmo. Když pominu to, že by se v obci opravdu mělo něco dít po celý rok, tak samotná soutěž s sebou samozřejmě nese pro představitele obce i její občany spoustu práce – ať už s přípravou přihlášky nebo prezentace, anebo, v případě vítězství, další povinnosti jako uspořádat krajské setkání obcí s předáním ocenění, příprava prezentace pro celostátní komisi, účast na vyhlášení celostátního kola v Luhačovicích, povinnosti publicity apod. Možná proto je přihlášených obcí každoročně poměrně málo. Nám to však za tu práci stálo.

Kdy vás čeká celostátní kolo?

Hodnocení celostátní komisí proběhne v prvním týdnu v září. Přesný termín zatím neznáme. Od 14. července se však již můžete zapojit do hlasování o cenu veřejnosti. Pokud se vám naše práce líbí, dejte nám, prosím, svůj hlas.

Musíte ještě něco "stihnout"?

Jestli je to myšleno „stihnout do celostátního kola“, tak myslím, že nebudeme nijak tlačit na pilu. Představíme komisi opět to, co se u nás dělo, děje a bude dít. Tentokrát budeme tak trochu prezentovat celý Jihomoravský kraj, tak možná vymyslíme něco v tomto směru. Pokud za těch pár týdnů stihneme dokončit nějaký další projekt, tím lépe, ale vzhledem k letním měsícům a dovoleným, spíš asi ne.

Jaké šance si dáváte?

Naše šance opravdu nedokážu odhadnout, vítězné obce z ostatních krajů neznám. Věřím, že každá z nich si své krajské prvenství poctivě zasloužila a záleží na tom, co konkrétně komisi nadchne. Ať už vyhraje kdokoliv, těm lidem to ze srdce přeju a ráda se přijedu inspirovat.

Berete výsledek jako ocenění svojí práce?

Samozřejmě, beru to jako výraz toho, že to snad já i kolegové ze zastupitelstva děláme dobře, pokud jsme byli takto oceněni. Ale jsem si vědoma toho, že bychom nezmohli nic bez dalších skvělých lidí, kterých mají Morkůvky mnoho. A znovu opakuji – moc jím všem děkuji!

Co vás na starostování baví?

Jak jistě potvrdí i ostatní kolegyně a kolegové, práce je to velmi těžká, zejména po psychické stránce, a někdy také nevděčná. O to větší radost potom mám, když se mezi spoustou papírování, žádostí a někdy i stížností, objeví milý email s poděkováním nebo přáním, některý z lidí dokonce přijde osobně a třeba i s kytičkou nebo když se nám dostane nějakého oficiálního ocenění naší práce jako třeba nyní, v soutěži Vesnice roku. Ale to jsou spíš ojedinělé případy. V každodenní práci mám radost z každého projektu, akce nebo jen naplánované práce, která se podaří dobře, včas a ku spokojenosti občanů.

Autor: Jakub Krainer